صادرات میوه و سبزی و ترانزیت کالا به عراق با امضای موافقتنامه همکاری تسهیل می‌شود

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ایران به لحاظ ورود آفات از کشور عراق، ضربه‌پذیر نیست و امضای موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه بیشتر به منظور تسهیل در صادرات محصولات کشاورزی ایران و ترانزیت کالا به این کشور صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، دکتر محمدعلی باغستانی در حاشیه مراسم امضای موافقت نامه همکاری ایران و عراق در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی در گفت‌ وگو با خبرنگار ما افزود: این موافقتنامه در 12 بند تهیه شده و از آنجایی که بسیاری از کالاها به علت ناامنی در عراق از ایران به این کشور ترانزیت و یا حمل و نقل می‌شود، ما در این موافقت‌نامه بر بهداشت گیاهی تاکید کرده‌ایم.

وی افزود: یکی از بندهای این موافقت‌نامه در مورد رد و بدل کردن سالیانه فهرست آفات به منظور تسهیل در امر تحلیل خطر آفات در دو کشور و اعلام شرایط قرنطینه‌ای است.

باغستانی در عین حال رد و بدل کردن کردن اطلاعات دو کشور در مورد آفات و بیماری‌ها و تسهیل در صدور گواهی بهداشت و شرایط صدور مجدد و ترانزیت کالا از بندهای مهم این موافقت‌نامه برشمرد.

وی میزان صادرات میوه و سبزیجات کشورمان به عراق را سالانه حدود 882 هزارتن عنوان و ابراز امیدواری کرد که امضای این موافقتنامه همکاری، امر صادرات محصولات کشاورزی کشورمان به عراق تسهیل شود.

باغستانی ادامه داد: عمده صادرات میوه و سبزی و صیفی کشورمان به عراق شامل آلوچه، انگور، بادام، بادنجان، باقالا، زردآلو، پوست انار، تخم هندوانه و توت می‌شود.

وی با بیان این که ایران و عراق جزو کنوانسیون بین‌المللی حفظ نباتات هستند تصریح کرد: کرم سرخ پنبه از آفاتی به شمار می‌رود که در عراق یافت می‌شود، اما در ایران نیست.

باغستانی در عین حال گفت: عراقی‌ها در مورد آموزش و ترویج در حوزه حفظ نباتات علاقه نشان می‌دهند.

وی با بیان این که ایران یکی از صادرکنندگان آفت‌کش‌ها به عراق است، اذعان داشت: در جلسات بعدی با هیات عراقی قرار است درباره موضوع صادرات آفت‌کش‌ها مذاکره کنیم.


1394/05/12
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal