حمایت از محصولات راهبردی، سیاست صندوق بیمه کشاورزی کشور
قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور، یکی از مهمترین سیاست‌های صندوق بیمه کشاورزی کشور را حمایت از محصولات راهبردی اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مهندس محمدابراهیم حسن‌نژاد در سفر به خراسان جنوبی در نشست ستاد بیمه کشاورزی استان، بر انجام کار فرهنگی در بحث بیمه کشاورزی، تغییر رویه و شیوه‌های بیمه و افزایش نظارت تاکید کرد.
وی افزود: در بیمه کشاورزی خطرات عمومی و اختصاصی وجود دارد که برای انجام کارهای فرهنگی و ترویج بیمه و جلوگیری از مخاطرات مجبور به تغییر رویه هستیم.
قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور بر پایداری بیمه با نگاه حمایتی و اقتصادی اشاره و خاطرنشان کرد: لایه‌بندی و تحلیل ریسک در بیمه کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان این که 153 محصول تحت پوشش بیمه است، گفت: مدیریت فنی در کنترل خطرات بیمه‌ای عامل مهم و اثرگذاری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
در این نشست، مهندس ولی‌پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، آسیب‌پذیری را یکی از موضوعات مهم در حوزه کشاورزی برشمرد.
وی با اشاره به 14 سال خشکسالی در استان، بر بیمه دام عشایر استان با هزینه کمتر، اختصاص تعرفه بیمه جداگانه برای آفات درختان بالاخص محصولات مزیت‌دار استان از جمله زرشک و زعفران، تغییر رویه و ترویج فرهنگ بیمه با نگاه امنیتی و حمایتی و ترویج و آموزش بیمه در بین بهره‌ برداران بخش کشاورزی استان تاکید کرد.
مهندس ولی‌پور خاطرنشان ساخت: بیمه محصولات کشاورزی در تئوری یک مکانیزم مشارکت در پذیرش ریسک است اما در عمل یک ابزار هزینه‌بر برای انتقال ریسک از کشاورزان و تولید کنندگان به بیمه‌گران دولتی یا خصوصی است.
تحت پوشش بیمه قرار گرفتن 204 خطر بخش کشاورزی
قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور در سفر به خراسان جنوبی با حضور در نخستین همایش سران عشایر استان با محوریت بیمه کشاورزی، با بیان این که بیمه در دنیا یکی از شاخص‌های پیشرفت و توسعه است، گفت: 66 کشور دنیا در ارتباط با بیمه کشاورزی هستند و در کشور ایران حدود 30 سال است که بیمه کشاورزی فعالیت می‌کند.
وی با اشاره به این که بخش کشاورزی کشور بسیار آسیب‌پذیر و بلاخیز است، اظهار داشت: بلایای طبیعی که بخش کشاورزی کشور را تهدید می‌کند، بسیار زیاد است و تاکنون بیمه کشاورزی 204 خطر را تحت پوشش قرار داده است.
حسن‌نژاد با بیان این که صندوق بیمه صندوق خسارت نیست، گفت: حضور بیمه در مواقعی است که عشایر دچار خطرات شده‌اند و نمی‌توانند به تولید محصولات ادامه بدهند.
وی با اشاره به این که در 30 سال گذشته خطرات وارد شده به همین منوال بوده است، افزود: در سال 94-93 بیمه کشاورزی یک میلیون و 360 هزار پرونده بیمه‌گری داشته است که یک میلیون و 250هزار کشاورز غرامت را دریافت کرده‌اند و در سال جاری یک هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار دریافت شده است تا رونق در بحث کشاورزی اتفاق بیافتد.
قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی با بیان این که بیمه کشاورزی یک صندوق کاملا دولتی است که بخش عمده‌ای از حق بیمه را از دولت و بخش کمی را از کشاورز دریافت می‌کند، تصریح کرد: مقدار حق بیمه دریافتی این صندوق از کشاورزان 25 درصد است و 75 درصد حق بیمه را دولت تامین می‌کند و هر مقدار که تعداد کشاورزان تحت پوشش افزایش یابد، پشتوانه این بیمه برای استفاده از کمک‌های دولت افزایش خواهد یافت.
1394/07/14
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal