خريد تضميني 5 ميليون تن گندم مازاد بر نياز كشاورزان سراسر كشور

 معاون امور توليدات گياهي وزارت جهادكشاورزي گفت: مابه‌التفاوت افزايش نرخ خريد تضميني گندم تا كنون پرداخت نشده است اما اگر وزارت تجارت پول گندم را بدهد مي‌توان 7 ميليون تن گندم خريداري و جمع‌آوري كرد. به گزارش ايسنا ناصر توكلي كه در اولين گردهمايي سراسري مديران جهاد كشاورزي در سالن حجاب كانون پرورش فكري كودكان سخن‌مي‌گفت: اظهار كرد: امسال علي‌رغم اينكه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام مي‌كرد گندمي براي خريد وجود ندارد، توليد مناسبي صورت گرفته است  وي افزود: از ابتداي فصل برداشت تاكنون 5 ميليون تن توسط بخش دولتي خريداري شده است كه اگر بهاي گندم به خوبي پرداخت شود ميزان خريد تضميني گندم در سال جاري به بيش از 7 ميليون تن مي‌رسد. معاون امور توليدات گياهي وزارت جهادكشاورزي ادامه داد: ‌اين ميزان خريد گندم در حالي انجام شده است كه هنوز يك ريال مابه‌التفاوت افزايش قيمت خريد تضميني گندم به كشاورزان پرداخت نشده و مراكز خريد دولتي به اندازه كافي وجود نداشتند چرا كه بعضا 500 كيلومتر از يكديگر فاصله داشتند.  به گفته توكلي اعتبار براي خريد تضميني گندم در زمان وزارت آقاي حجتي در دولت هشتم 35 ميليارد تومان بود اما در حال حاضر به 13.8 ميليارد تومان رسيده است كه به هر هكتار 150 هزار تومان هم نمي‌رسد و با اين ميزان اعتبار نبايد افزايش انگيزه كشاورزان را انتظار داشت.

اختصاص 500 ميليون دلار براي تامين كود امسال

 وي گفت:‌ براي تأمين كود كشاورزان 500 ميليون دلار اختصاص يافته است تا كود فسفاته و پتاسه مورد نياز كشاورزان تامين شود. معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي اظهاركرد: براي تامين كود اوره نيز ‌تفاهم‌نامه‌اي با پتروشيمي‌ امضاء كرده ايم تا 2.5 ميليون تن كود اوره مورد نياز كشاورزان را تأمين كنند اما در صورت نياز بيشتر 700 هزار تن ديگر را كه در همين تفاهم‌نامه پيش‌بيني شده است را نيز خريداري و توزيع مي‌كنيم. توكلي با اشاره به محدوديت‌هاي سطح كشت و آب در بخش كشاورزي تاكيد كرد: برنامه‌هاي توسعه عمودي در بخش كشاورزي اجرا مي‌شود اما بايد سعي كرد تا عملكرد واحد سطح محصولات كشاورزي بيشتر شود چرا كه هميشه افزايش عملكرد محصولات كشاورزي در واحد سطح بهتر و به صرفه‌تر از افزايش سطح زير كشت است.

 وي افزود: علي‌رغم مشكلات زيادي كه در سال گذشته براي تأمين و توزيع نهاده‌هاي كشاورزي به وجود آمد امسال تامين براي نهاده مشكلي وجود ندارد و اين نويددهنده توليد مناسب در فصل كشت پيش‌رو است .

 معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي ادامه داد: در سال گذشته سطح زيركشت كلزا 41 درصد، عملكرد آن در واحد سطح 21 درصد و ميزان توليد 70 درصد نسبت به سال قبل از آن افزايش يافت كه نشان ‌دهنده اين است كه در صورت تعيين نرخ خريد تضميني مناسب و نيز حمايت‌هاي دولت امكان افزايش توليد در بخش كشاورزي وجود دارد. توكلي با اشاره به برنامه‌هاي كشت پاييزه گفت:‌اين برنامه‌ها در 5 ركن سازماندهي، مديريت، برنامه‌ريزي، به كارگيري منابع انساني و استفاده از ظرفيت‌ها انجام خواهد شد.

تامين 300 هزار تن گندم بذري براي كشت امسال

 وي با بيان اينكه تامين بذر مناسب مي‌تواند تا 30 درصد در افزايش عملكرد محصولات كشاورزي مؤثر باشد گفت: امسال‌300 هزار تن گندم بذري گواهي شده تأمين شده است كه با پرداخت 250 تومان يارانه در اختيار كشاورزان قرار مي‌گيرد همچنين سموم مورد نياز كشاورزان از نظر كمي كمبودي وجود ندارد كه البته ممكن است از نظر كيفيت مشكلاتي وجود داشته باشد.

افزايش سه برابري قيمت محصولات كشاورزي از توليد تا بازار

 معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي با تاكيد بر ضرورت ساماندهي بازار محصولات كشاورزي اظهاركرد: گرچه امروزه بخش توليد و كشاورزي را به گران بودن محصولات متهم مي‌كنند اما بررسي‌ها نشان داده است كه محصولات كشاورزي كه در تهران عرضه مي‌شود سه برابر قيمتي است كه از كشاورزان خريداري مي‌شود.  توكلي با توجه به وجود بحران آب در بخش كشاورزي گفت: با توجه به وجود بحران آب در كشور توليدات كشاورزي بايد براساس منابع آبي برنامه‌ريزي شود به گونه‌اي كه توليد يك كيلوگرم ماده خشك به ازاي ميزان آب مصرفي محاسبه شود.  وي همچنين كمبود سرمايه در گردش در بخش كشاورزي را يكي از مشكلات موجود دانست و گفت: با توجه به اينكه نياز كشاورزان به نقدينگي نسبت به سال 90 حدود 5 تا 6 برابر افزايش يافته است بايد سرمايه در گردش در اين بخش نيز افزايش يابد كه البته بانك كشاورزي 35 هزار ميليارد تومان براي تسهيلات كشاورزان براي امسال در نظرگرفته است كه نيز به افزايش هم دارد.

1392/06/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal