بهره گيري از طرح‌هاي دانش بنيان؛ اولويت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور

معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: با توجه به بيلان منفي آب‌هاي زيرزميني در اغلب دشت‌هاي فارس، اجراي طرح‌هاي آبخيزداري در اين استان يك ضرورت است كه بايد با فوريت انجام شود.

 به گزارش ايسنا، خداكرم جلالي در بازديد از شهرستان كازرون، در استان فارس، افزود: فارس با بيلان منفي 10 ميليارد مترمكعبي آب روبرو است و اين بزرگترين چالش اين استان بشمار مي‌رود.

 وي با بيان اينكه در تخصيص اعتبارات به استان‌ها، اولويت با مراكزي است كه عملكرد مناسبي از نظر اجراي پروژه‌ها داشته‌اند، فارس را بواسطه وسعت، استعداد و ظرفيت‌هاي موجود در بخش منابع‌طبيعي، داراي جايگاهي ويژه در كشور دانست.

 جلالي همچنين با اشاره به نگاه جامع به حوزه‌هاي آبخيز و ايجاد تعامل بين اجزاء سيستم، برنامه‌ريزي در حوزه‌هاي آبخيز به منظور مديريت صحيح را لازمه‌ي موفقيت در مديريت اين حوزه‌ها برشمرد و گفت: با توجه به حجم گستره سرزمين و با توجه به استعدادهاي مناسب محيطي كشور در اجراي طرح‌هاي آبخيزداري، بهبود روش‌ها و تجربه روش‌هاي جديد، خصوصا اجراي طرح‌ها با مشاركت مردم، ضروري است.

 وي ضمن يادآوري تجربيات ساير كشورها و لزوم توجه به مسايل اقتصادي و اجتماعي، حفظ منابع آب و خاك، بهره‌گيري از علوم و تجربيات مختلف و توجه به نقش مردم در جريان اين فرايند را ضروري دانست و اذعان كرد: سطح جنگل‌هاي جهان در قرن بيستم، به 400 ميليون هكتار كاهش يافته و اين مساله امنيت اكولوژيكي جهان را به مخاطره انداخته است.

 معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور با بيان اينكه 90 درصد كشور ما داراي مناطق خشك و نيمه‌خشك است، افزود: در حال حاضراز 13 اقليم جهان، 11 اقليم را در كشور داريم، اما ميزان بارندگي ما تنها يك سوم ميانگين جهاني و ميزان تبخير سه برابر متوسط جهاني است. وي استفاده از طرح‌هاي دانش بنيان متناسب با نيازهاي منابع طبيعي را از ديگر اولويت‌هاي در پيش رو عنوان و خاطرنشان كرد: به نظر مي‌رسد با تلفيق دانش بومي مردم و دانش نوين مي‌توان براي دستيابي به اين هدف و مديريت جامع‌نگر و سيستمي اقدام كرد.

 جلالي همچنين كاهش كمي و كيفي منابع، آب‌هاي زيرزميني، افزايش تبخير و افزايش بيماري‌هاي ناشناخته را از ديگر عوارض تخريب منابع طبيعي، عنوان و اضافه كرد: متاسفانه به دليل برداشت بي رويه از منابع زيرزميني آب سالانه شاهد افت سطح اين منابع در كشور هستيم كه در واقع با اين كار پوشش طبيعي و جنگل را حذف مي‌كنيم.

 معاون وزير جهادكشاورزي و رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور در خصوص يافتن راهكاري براي مقابله با وضعيت خشكيدگي درختان بلوط و كنترل آفات اين جنگل‌ها در برخي مناطق از جمله فارس گفت: بر اساس تجربيات بين‌المللي بخشي از درختاني كه به اين بيماري مبتلا مي‌شوند را بايد در همان عرصه معدوم و امحاء كرد.

 جلالي تصريح كرد: اين برنامه مورد تاييد اكثر گياه پزشكان و اكولوژيست‌ها قرار دارد و تمام آنان متفق‌القول هستند.

 رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور ادامه داد: در برخي مواقع نيز به جد نيازمند اجراي يك طرح توسعه‌اي هستيم تا از مشكلات مردم كاسته شود كه در اين زمينه ابتدا بايد ببينيم كه تا چه اندازه مي‌توان خسارات ناشي از اين طرح‌ها را كاهش داد و يا مي‌توان از راه‌هاي ديگري استفاده كرد.


1392/09/11
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal