ساماندهي 31 هزار تشكل بخش كشاورزي در قالب تعاوني‌ها، سازمان‌هاي غيردولتي و شركت‌هاي خدمات مشاوره‌اي فني

 

از خرداد ماه سال آينده، فعاليت‌هاي توليدكنندگان بخش كشاورزي در قالب نظام صنفي سازماندهي مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين، مديركل دفتر مشاركت و بسيج مردمي معاونت ترويج، آموزش و تحقيقات كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي در كارگاه آموزشي توجيهي طرح نظام صنفي بخش كشاورزي كه در سالن باغستان برگزار شد، اظهار داشت: در راستاي آيين‌نامه نظام صنفي، فعاليت‌هاي توليدكنندگان و بهره‌برداران بخش كشاورزي در قالب نظام صنفي سازماندهي مي‌شود.

علي رجبي افزود: اين طرح يكي از طرح‌هاي تحول‌گرا در بخش كشاورزي است كه در خرداد ماه سال 88 اجرا مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: به سبب پراكندگي توليد و عوامل وابسته به آن و همچنين عدم انسجام بهره‌برداران بخش كشاورزي، نهادگرايي و سازماندهي توليدكنندگان يك امر ضروري است.

مديركل دفتر مشاركت و بسيج مردمي معاونت ترويج، آموزش و تحقيقات كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: اطلاع‌رساني و بسترسازي، چگونگي استقرار نظام صنفي بين توليدكنندگان و آموزش كارشناسان و مجريان از جمله موارد مهم در اجراي اين طرح است.

رجبي اضافه كرد: نظام صنفي به معناي قواعد، مقررات و تشكل‌هاي حرفه‌اي است كه در راستاي ايجاد تشكيلات تعيين وظايف و اختيارات و نظم بخشي و حمايت از حقوق افراد شاغل در بخش كشاورزي و منابع طبيعي تنظيم مي‌شود.

وي ادامه داد: در اين طرح هر شخص حقيقي يا حقوقي كه در زمينه بهره‌برداري از آب و خاك به منظور توليد محصولات كشاوزي گياهي و حيواني همچون زراعت، باغباني، جنگلداري، جنگلكاري، مرتعداري، دامداري، شيلات، آبزيان، پرورش طيور و زنبور عسل فعاليت مي‌كند، مي‌تواند به عضويت اين طرح درآيد.

مديركل دفتر مشاركت مردمي معاونت ترويج، آموزش و تحقيقات كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: فعالان بخش كشاورزي و منابع طبيعي كه در بخش توليد و خدمات مجوزهاي لازم را كسب كرده‌اند، مي‌توانند به عضويت اين نظام صنفي درآيند.

رجبي عنوان كرد: ضريب پوشش و سازماندهي بهره‌برداران در شروع برنامه چهارم توسعه 7/17 درصد و در پايان برنامه چهارم توسعه 30 درصد و در برنامه پنجم توسعه به 50 درصد مي‌رسد.

وي يادآور شد: تاكنون 31 هزار و 77 تشكل در بخش كشاورزي در قالب تعاوني‌ها، سازمان‌هاي غيردولتي، محلي، تشكل‌هاي صنفي و شركت‌هاي خدمات مشاوره‌اي فني ساماندهي شده‌اند.

در ادامه رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين بيان داشت: هر تشكلي بايد به دنبال نظام و نظم دهنده فعاليت‌هاي بخش كشاورزي باشد و اين موضوع در آيين‌نامه نظام صنفي ديده شده است.

محمدرضا صفري افزود: همه فعاليت‌هاي بخش كشاورزي بايد در اين نظام صنفي قرار گيرد تا به مجموعه توليد و بهره‌برداران اين بخش و ظرفيت‌هاي موجود در آن يك نظم و انضباط بخشيده شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1387/12/04
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal