ساماندهی حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی استان اردبیل با تهیه نقشه کاداستر
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از ساماندهی حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی با تهیه نقشه کاداستر کل اراضی استان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان اردبیل، مهندس عدیل سروی گفت: به منظور نظام‌مند کردن و ساماندهی حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی اقدامات لازم در خصوص تهیه نقشه کاداستر کل اراضی کشاورزی استان به مساحت 778 هزار هکتار در طی 5 سال با پیش‌بینی اعتبار 300 میلیارد ریال صورت گرفته است.
وی افزود: به منظور پیشگیری از تخریب غیرمجاز اراضی کشاورزی و همچنین نظارت دقیق بر تغییر کاربری‌های غیرمجاز سامانه 131 در دست راه‌اندازی است و گروه‌های نظارتی به طور مستمر در سطح استان بر وضعیت تغییر کاربری اراضی نظارت دارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 222 مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی شناسایی شده است که از این تعداد، 147 مورد اعمال قانون شده و بقیه موارد با سرعت مراحل قانونی خود را سپری می‌کنند که به زودی شاهد اجرای اقدامات قانونی خواهیم بود.
سروی با بیان این که تغییر غیرمجاز کاربری اراضی کشاورزی خسارتی جبران‌ناپذیر است، گفت: به دنبال قانونمندی تغییر کاربری‌های نابجا از سایر کاربری‌ها و منطقی کردن نحوه تخصیص اراضی زراعی و باغات اهمیت حفظ کاربری بیش از پیش نمایان می‌شود.
به گفته وی، متاسفانه در سنوات اخیر به دلیل افزایش روزافزون جمعیت و گسترش شهرنشینی و فشار حاصل از توسعه فضاهای شهری و صنعتی، اراضی جنگلی و زراعی و باغی در اطراف شهرها به شدت در معرض تخریب و تبدیل قرار گرفته است و این جریان تخریبی علاوه بر مشکلات زیست‌محیطی متعدد نظیر از بین رفتن خاک‌های خاصلخیز، پوشش‌های گیاهی و همچنین از هم پاشیدن اکولوژی گونه‌های جانوری مناطق، آثار سوء اجتماعی و اقتصادی از قبیل حاشیه‌نشینی و از همه مهمتر وابستگی غذایی و کاهش تولید محصولات کشاورزی را به وجود آورده و از آن بدتر پدیده زمین‌خواری را رواج می‌دهد.
سروی خاطرنشان کرد: استان اردبیل با داشتن بالاترین کاربری اراضی کشاورزی به نسبت کل وسعت استان رتبه اول کشور را داراست و با توجه به وابستگی شدید مردم روستا به کشاورزی، حفظ و حمایت از این اراضی امری ضروری و انکارناپذیر است که هر گونه سهل‌انگاری در این زمینه عواقب نابسامانی دارد که در این راستا، مقام معظم رهبری نیز در پیامی، همگان را برای حفاظت از کاربری اراضی ملزم کرده‌اند.
وی، از تعامل مناسب قوه قضائیه، نیروی انتظامی، سازمان بازرسی و سایر دستگاه‌های مرتبط در مبارزه با زمین‌خواری و تغییر غیرمجاز کاربری اراضی قدردانی کرد.
1394/08/10
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal