ايران در فهرست 11 كشور صادركننده گندم در جهان قرار گرفت

واحد مركزي خبر: جمهوري اسلامي ايران در توليد عمده محصولات دامي ، زراعي و باغي در ده رتبه نخست جهان قرار دارد.

اين موفقيت پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي و با تلاش برنامه ريزان ، پژوهشگران و كشاورزان به دست امده است.

در اين ميان خودكفايي در توليد گندم در سال 1383نقطه عطفي در روند توسعه بخش كشاورزي محسوب مي شود.

ايران در اين سال با بهره گيري از دانش بومي موفق شد با توليد 14 ميليون تن گندم ، خود را در توليد اين محصول راهبردي به خودكفايي برساند.

توليد گندم در سال هاي نخست پس از پيروزي انقلاب اسلامي حدود 4 ميليون تن بود كه در سال 1379 به هشت ميليون تن رسيد و براي تامين نياز داخل 6 ميليون و 500 هزار تن ان وارد مي شد.

ايران تا پيش از خودكفايي به مدت نيم قرن جزو بزرگترين واردكنندگان گندم بود.

محمدرضا اسكندري وزير جهاد كشاورزي با اشاره به افزايش قيمت جهاني گندم

مي گويد : خودكفايي در توليد گندم سبب شده است سالانه از خروج 3 ميليارد دلار ارز براي واردات اين محصول جلوگيري شود.

در سه سال گذشته با استفاده از دانش كشاورزي ، خودكفايي استمرار يافته است به طوري كه توليد اين محصول راهبردي امسال به پانزده ميليون و 400 هزار تن رسيد و سبب شد جمهوري اسلامي ايران جزو يازده كشور صادركننده گندم در جهان قرار گيرد.

محمدرضا پارسانيا مدير عامل شركت بازرگاني دولتي ايران با اشاره به اينكه امسال نخستين محموله گندم ايران به عمان صادر شده است ، مي گويد : تاكنون حدود 600 هزار تن گندم از كشورمان صادر شده است و نيم ميليون تن ديگر نيز به زودي به كشورهاي سفارش دهنده ارسال مي شود.

افزايش خريد نقدي از كشاورز از ديگر عوامل موفقيت در بخش كشاورزي است.

بر اساس امارهاي وزارت جهادكشاورزي ميزان خريد از چهار ميليون و 66 هزار تن در سال 1379 به يازده ميليون و 570 هزار تن در سال 1386 افزايش يافته است.

اما نكته مهم ديگر در خودكفايي گندم ، افزايش توليد بدون افزايش قابل توجه سطح زيركشت اين محصول است.

براي دستيابي به اين امار ، با بهره گيري از دانش بومي ميانگين توليد گندم در هر هكتار از يك و نيم تن در سال 79 به بيش از 4 تن در سال 86 رسيده است.

بررسي امارهاي توليد محصولات زراعي گندم ، جو ، ذرت ، علوفه ، سبزي و صيفي در سال 1356 نشان مي دهد كه مجموع توليد اين محصولات حدود 16 ميليون و 500 هزارتن بود در حالي كه امروز ميزان توليد گندم به تنهايي نزديك به اين رقم است و ميزان كل توليد محصولات ذكر شده امسال 72 ميليون و 800 هزار تن براورد شده است.

 

روند خودكفايي در توليد جو

"""""""""""""""""""""

خودكفايي در توليد جو - دومين محصول راهبردي كشاورزي - تاثير مستقيم در افزايش توليد گوشت قرمز دارد و از انجا كه تعداد واحدهاي دامداري در سال هاي نخست پيروزي انقلاب اسلامي بسيار محدود بود ، توليد و مصرف جو نيز پايين بود.

بر اساس امارهاي وزارت جهاد كشاورزي ، توليد جو در سال 56 فقط يك ميليون تن بود.

اين رقم در سال 79 به يك ميليون و 680 هزار تن رسيد و با اجراي برنامه چهارم توسعه در مدت بيش از دو سال گذشته ميزان توليد به سه ميليون و 800 هزار تن

" معادل رقم پيش بيني شده براي خودكفايي" رسيد.

وزير جهادكشاورزي درباره خودكفايي در توليد جو مي گويد : توليد اين محصول امسال از مرز چهار ميليون و 200 هزار تن عبور مي كند و خودكفايي در توليد جو به پايداري مي رسد.

 

خودكفايي در توليد برنج و ذرت تا دو سال ديگر محقق مي شود

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

در سال هاي پيش از پيروزي انقلاب اسلامي برنج فقط در سبد غذايي طبقه خاصي از جامعه بود اما پس از پيروزي انقلاب اسلامي ، مصرف اين ماده غذايي ارزشمند رواج يافت و براي تامين نياز داخل ميزان توليد برنج از 570 هزارتن در سال 56 به بيش از سه ميليون و 450 هزارتن در سال 86 رسيد.

البته اين ميزان توليد هنوز پاسخگوي نياز مصرف داخل نيست و براي تامين اين نياز حدود 800 هزار تن برنج از خارج وارد ، كه نيمي از ان به منظور ذخيره سازي

انجام شده است.

وزير جهادكشاورزي معتقد است با بكارگيري دانش كشاورزي و افزايش 20 درصد عملكرد توليد در واحد سطح در اراضي موجود تا دوسال اينده در توليد برنج نيز خودكفا خواهيم شد.

ذرت مهمترين محصول براي پايداري در خودكفايي مرغ و تخم مرغ است به همين علت طرح هاي افزايش توليد اين محصول از سال 1370 اجرا شده است و توليد ان از حدود يك ميليون تن در سال 80 به دو ميليون و 900 هزار تن در سال 86 رسيد كه اين ميزان توليد ، دستيابي به خودكفايي ذرت را تضمين مي كند.

وزير جهادكشاورزي درباره خودكفايي توليد ذرت پيش بيني كرد تا دوسال اينده ميزان توليد ذرت از چهار ميليون و 200 هزارتن نيز عبور كند كه در ان صورت افزايش ناگهاني قيمت جهاني اين محصول راهبردي هيچ گونه تاثيري بر افزايش قيمت گوشت قرمز و مرغ و تخم مرغ نخواهد داشت.

 

ايران در جايگاه دهم توليد مرغ و تخم مرغ در جهان

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

امارهاي موجود نشان مي دهد توليد گوشت مرغ ،تخم مرغ و شير در سال 1356 به ترتيب 375 هزارتن ، 110 هزارتن ، و 2 ميليون و 600 هزار تن بود.

با اجراي طرح هاي توسعه و سرمايه گذاري در بخش توليدات دامي ميزان توليد اين محصولات در سال 1379 به ترتيب 800 هزارتن ، 580 هزارتن و پنج ميليون و 623 هزارتن افزايش يافت.

روند رو به رشد توليد گوشت مرغ و تخم مرغ و شير سبب شد امسال جمهوري اسلامي ايران از لحاظ توليد اين محصولات در رتبه دهم جهان قرار گيرد.

امارها نشان مي دهد امسال ميزان توليد گوشت مرغ به بيش از يك ميليون و 415 هزارتن ، تخم مرغ به 730 هزارتن و توليد شير به هفت ميليون و 713 هزارتن

مي رسد.

 

توليد و صيد ابزيان سيزده برابر رشد دارد

"""""""""""""""""""""""""""""""

صيد و توليد ابزيان درسال هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران دست كم سيزده برابر افزايش يافته است.

ميزان صيد و توليد ماهي تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي كمتر از 50 تن بود اما

امسال به مرز 630 هزارتن رسيد.

 

صادرات محصولات كشاورزي و سهم ايران در بازارهاي جهاني

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

در پنجاه سال گذشته ميزان واردات محصولات كشاورزي بيشتر از صادرات بوده است.

اما در سال 82 با افزايش و تنوع توليدات ميزان صادرات به يك ميليارد و 614 ميليون دلار رسيد و از ميزان واردات كه يك ميليارد و 532 ميليون دلار بود پيشي گرفت.

اين روند در سه سال اخير رشد چشمگيري پيدا كرده است به طوري كه در سال 85 نخستين بار از مرز 2 ميليارد دلار عبور كرد و به دو ميليارد و 100 ميليون دلار رسيد.

پيش بيني شده است صادرات محصولات كشاورزي تا پايان امسال به دو ميليارد و 500 ميليون دلار برسد كه براوردها نشان مي دهد از اين رقم عبور خواهيم كرد.

همچنين امسال نخستين بار در تاريخ كشور صادرات پسته به 200 هزار تن رسيد.

مسئولان جهاد كشاورزي اميدوارند با كشف و جذب بازارهاي جديد در جهان ميزان صادرات محصولات كشاورزي ايران روند رو به رشدي را طي كند.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir1386/11/15
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal