اجرای شبکه های آبیاری و زهکشی در 100 هزار هکتار از اراضی ایلام

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: 10 میلیارد دلار در دو بخش شامل تامین آب در حوزه وزارت نیرو و شبکه‌های زهکشی در حوزه وزارت جهاد کشاورزی در کشور تخصیص داده شده و هزینه می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا، علی‌مراد اکبری در بازدید از پروژه شبکه زهکشی میمه دهلران اظهار کرد: در مجموع برای 30 هزار هکتار از اراضی استان ایلام در آبخور سامانه و آبخور رودخانه‌های محلی بالغ بر 5000 میلیارد ریال از این اعتبار ظرف مدت چهار تا پنج سال به‌ کار گرفته می‌شود.

وی از اجرای شبکه های آبیاری و زهکشی در 100 هزار هکتار از اراضی ایلام خبر داد و اضافه کرد: 50 هزار هکتار از این اراضی در حوزه آبخور سد کرخه، 30 هزار هکتار در آبخور رودخانه‌های محلی و سامانه انتقال و 20 هزار هکتار نیز در رودخانه‌های حوزه میانی است که توسط عوامل و منابع استانی تامین آب می‌شود.

اکبری با اشاره به اجرای این برنامه‌ها در طول پنج سال آینده تصریح کرد: برای توسعه شبکه‌های فرعی بیش از 80 هزار هکتار از اراضی آبخور سد کرخه، رودخانه‌های محلی و سامانه انتقال از محل 10 میلیارد دلار تامین اعتبار شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از شروع عملیات اجرایی پروژه‌های زهکشی در دشت عباس، میمه و رودخانه‌های محلی استان ایلام خبر داد و گفت: تلاش می‌شود شبکه زهکشی میمه با 120 میلیارد ریال اعتبار در سطح 2000 هکتار ظرف یک تا دو سال به بهره‌برداری برسد.

وی به تصویب بودجه 420 میلیارد ریالی جهت اجرای پروژه‌ آب‌های محلی ایلام اشاره و بیان کرد: از این مبلغ تاکنون 100 میلیارد ریال برای شبکه‌های زهکشی میمه و کنگیر اختصاص یافته است و مابقی پروژه‌ها نیز بر اساس پیشرفت تأمین اعتبار می‌شود.

اکبری از شروع عملیات اجرایی شبکه زهکشی دویرج در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد: این پروژه در سطح 8500 هکتار از اراضی منطقه تحت پوشش سد دویرج عملیاتی می‌شود.

وی با اشاره به مطالعه 4000 هکتار از این اراضی خاطر نشان کرد: این مقدار در سطح ملی به مناقصه گذاشته و در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن شروع می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه 220 میلیارد ریال برای اجرای این پروژه تأمین اعتبار شده است، گفت: با مجموع اقداماتی که دولت تدبیر و امید در حوزه آب و خاک دهلران در دستور کار قرار داده شاهد تحول و رونق بیش از پیش بخش کشاورزی در منطقه خواهیم بود.
1394/03/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal