لزوم توجه ویژه به نوغانداری، پرورش زنبور عسل و اسب اصیل ترکمن در خراسان شمالی
معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی بر توجه ویژه به نوغانداری، پرورش زنبور عسل و اسب اصیل ترکمن تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی خراسان شمالی، دکتر حسن رکنی در نشست کارگروه اسب اصیل ترکمن در شهرستان راز و جرگلان، گفت: این شهرستان با برجستگی‌هایی که در زمینه اسب اصیل ترکمن، نوغانداری و زنبور عسل و تولید شیر دارد، جز سرمایه‌های ملی کشور است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
معاون وزیر، به پرورش اسب اصیل ترکمن اشاره کرد و اظهار داشت: این مساله با نشست‌هایی که بین فدراسیون و جهاد کشاورزی تشکیل می‌شود در حال حل شدن است.
وی افزود: سال گذشته 800 راس اسب وارداتی داشتیم که با تمهیداتی که انجام شد، توانستیم این تعداد را به 120 راس برسانیم.
رکنی در رابطه با پرورش زنبور عسل نیز گفت: در زمینه تولید محصول زنبور عسل، هشتمین کشور هستیم که باید با آموزش علمی و تخصصی این عدد را به پایین‌ترین حد خود برسانیم.
وی با بیان این که باید در زمینه ژن زنبور عسل به دنبال تنوع باشیم تا بهترین محصول را تولید کنیم، تصریح کرد: هم اکنون در سطح کشور از هر کندو 10 تا 15 گرم عسل تولید می‌شود و لازم است با استفاده از تجارب دیگر کشورها به تولید انبوه در این زمینه برسیم.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با توجه به این که عسل بهترین غذای دنیاست و به عنوان داروی گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بر توجه ویژه بر این بخش تاکید کرد.
معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، به فعالیت فراموش شده نوغانداری نیز اشاره کرد و گفت: ما جزو کشورهای مصرف کننده ابریشم هستیم در حالی که این توانایی در کشور ما وجود دارد.
این مقام مسوول، به توزیع سالانه 100 هزار اصله توت در سطح کشور اشاره و خاطرنشان کرد: سهم نوغانداران خراسان شمالی و به خصوص شهرستان رازو جرگلان بسیار اندک بوده است. بنابراین تولید توت را در شهرستان باید افزایش دهیم که دیگر نیاز به خرید آن از دیگر استان‌ها نداشته باشیم.
وی به تولید تخم نوغان در رشت اشاره کرد و گفت: با این اقدام برخی از کمبودهای نوغانداران برطرف می‌شود.
رکنی به آمادگی در زمینه کمک به نوغانداران و تولید بیشتر اشاره کرد و گفت: از طریق شرکت‌های تعاونی، پیگیری‌های لازم در این خصوص انجام گیرد.
معاون تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی بر ایجاد زنجیره تولید در زمینه نوغانداری تاکید کرد و گفت: بخشی از فعالیت وزارت جهاد کشاورزی گسترش توتستان‌هاست که این امر در استان خراسان شمالی پیش‌بینی شده است.
وی اظهار داشت: با گسترش نوغانداری در کشور، بخشی از کشاورزان در این کار مشغول به فعالیت خواهند شد و برای قشری از علاقه‌مندان به نوغان داری نیز شغل جانبی ایجاد خواهد شد.
این مسوول یادآور شد: علاوه بر فعالیت جانبی می‌توان با گسترش و صنعتی کردن واحدهای تولیدی می‌توان به صورت حرفه‌ای در این زمینه فعالیت کرد.
وی با بیان این که هم اکنون به دنبال این هستیم برای ابریشم وارداتی تعرفه‌ای وضع شود تا تولیدات داخلی آسیب نبیند، اظهار امیدواری کرد با ارزش افزوده در نوغان‌داری حتی ازاین استان صادرات نیز داشته باشیم.
1394/07/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal