تدوين 64 پروژه عملياتي كشاورزي براي سازگاري با خشكسالي

مديركل دفتر ترويج و بهبود نظامهاي ترويجي وزارت جهاد كشاورزي گفت: در سالجاري در كارگروه مربوط به خشكسالي در بخش كشاورزي، بالغ بر 64 پروژه عملياتي در بخش تدوين و براي اجرا با دانش بومي و كلاسيك كشور انطباق يافته است.

محمد علي نوروززاده در گفتگو با مهر گفت: در كارگروه لوايح و مقررات مربوط  به خشكسالي كه در بخش كشاورزي تشكيل شده، پيشنهاد لايحه به مجلس و يا دولت در رابطه با سازگاري بخشهاي مختلف كشاورزي با پديده خشكسالي ارائه مي شود.

مديركل دفتر ترويج و بهبود نظامهاي ترويجي وزارت جهاد كشاورزي اظهارداشت: درقالب يازده كارگروه در رابطه با مسايل مربوط  به منابع طبيعي، باغي، زراعي، آب و خاك، طيور، شيلات، دام و مسايل بيوتكنولوژي بخش كشاورزي در شرايط خشكسالي كنوني تصميم گيري مي شود.

وي با اشاره به اجراي پروژه هاي تحقيقاتي در بخش كشاورزي، بيان كرد: در حال حاضر پروژه هاي مختلفي در بخش امور دام، زراعي و باغي تدوين شده كه اين پروژه ها در كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت در بخش كشاورزي اجرا مي شوند.

نوروززاده با اعلام اينكه بالغ بر 64 پروژه عملياتي در بخش كشاورزي تدوين و براي اجرا با دانش بومي و كلاسيك كشور انطباق يافته است، افزود: اين پروژه ها شامل ترويج در آب و خاك، ترويج در دام، طيور و شيلات، ترويج در توليدات گياهي باغي، ترويج در توليدات گياهي زراعي، ترويج در منابع طبيعي، ترويج در مرتعداري، جنگلداري، آبخيزداري و بيابانزدايي و ترويج در تربيت نيروهاي انساني است كه به منظور سازگاري با شرايط خشكسالي تدوين شده است.

كاهش نوبتهاي آبياري در مزارع

وي درخصوص پروژه مربوط به خاك در بخش كشاورزي تصريح كرد: دراين پروژه به منظور تحقق افزايش ظرفيت نفوذپذيري و نگهداري آب در خاك، بهبود خاك و هدايت روان آبها در خاك، به تربيت نيروي انساني در كليه سطوح پرداخته شده است.

مديركل دفتر ترويج و بهبود نظامهاي ترويجي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به غني سازي آب چاه ها و رودخانه ها و ورود آنها به مزارع كشاورزي، عنوان كرد:  درحال حاضر با ورود آب غني شده به مزارع كشاورزي، نوبتهاي آبياري براي محصولات تقليل مي يابد.

وي افزود: بالغ بر حدود 19 رودخانه دائمي در كشور وجود دارد كه آب آنها به درياي خزر و يا خليج فارس وارد مي شود؛ لذا با بهره مندي از تكنولوژي هاي جديد مي توان با نصب سدهاي لاستيكي در مسيراين رودخانه ها، افزايش بهره وري از آب را محقق نمود.

نياز90 ميليارد توماني بخش كشاورزي

نوروززاده با اشاره به تصويب لايحه 450 ميليارد توماني خشكسالي از سوي دولت براي بخشهاي مختلف اقتصادي، اظهار داشت: نياز بخش كشاورزي ازاين اعتبار براي اجراي پروژه ها بالغ بر90 ميليارد تومان اعلام شده كه بايد در كميسيونهاي اصلي مجلس مورد بررسي قرار گيرد.

1387/04/15
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal