تسریع در احداث سد مخزنی کوهبرد استان کهگیلویه و بویراحمد
سد مخزنی کوهبرد از مهم‌ترین پروژه‌های استان در حوزه آب و خاک بعد از یک وقفه، دوباره جان گرفت تا بخشی از اراضی زراعی و تشنه جنوب شرق دهدشت را سیراب کند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، عبدا... قیصری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه در بازدید سرزده از سد مخزنی کوهبرد در جریان سرعت پیشرفت کار این پروژه مهم قرار گرفت.
وی با اعلام رضایت از عملیات اجرایی این سد اظهار کرد: این پروژه از سال 90 شروع شده و اکنون بیش از 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
قیصری خاطرنشان کرد: این پروژه بعد از یک وقفه طولانی، دوباره از سر گرفته شد و اگرچه در مقاطعی مشکلات اعتباری داشته است ولی با حمایت‌ها و همکاری‌های مسئولان استانی و شهرستانی، مجددا این پروژه مهم فعال شده است.
وی با بیان این که پروژه سد مخزنی کوهبرد به هشت میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد تا تکمیل شود، تصریح کرد: این سد بیش از 300 هکتار از اراضی دیم را آبیاری می‌کند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه به خشکسالی‌های اخیر اشاره کرد و گفت: بدون شک اجرای سیستم‌های نوین آبیاری و احداث سدها دو سیاست و راهکار اصلی برای مقابله با این کم‌آبی‌ها است.
وی بیان کرد: این سد مخزنی به نام مبارک شهید دلنسب نامگذاری شده و در کیلومتر 10 جاده دهدشت به بهبهان در مسیل رودخانه کوهبرد و میان دو روستای گدارخونی و کوهبرد واقع شده است.
قیصری تصریح کرد: این سد به منظور اجرای توسعه کشاورزی احداث شده و امکان کنترل و تنظیم جریانات در هنگام سیل در مسیر این رودخانه را فراهم می‌کند.
وی آبیاری دشت‌های اطراف روستای کوهبرد، برج بهمئی تا بیمنجگان، فراهم کردن امکانات تفریحی و سیاحتی و کنترل سیلاب‌های منطقه را از مهم‌ترین اهداف اجرای این پروژه برشمرد.
گفتنی است؛ مساحت حوزه آبریز در ساختگاه این سد حدود 39 کیلومتر، آورد سالانه رودخانه در محل سد حدود سه میلیون متر مکعب و حجم مخزن سد 2.5 میلیون متر مکعب است.

1394/10/13
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal