22 سد زيرزميني تا پايان امسال احداث مي شود

رئيس پژوهشكده حفاظت خاك و آبخيزداري از برنامه احداث 22 سد زيرزميني تا پايان سال جاري خبرداد و گفت: هم اكنون اعتبار لازم براي احداث اين سدها تامين شده است.

ميرمسعود خيرخواه رئيس پژوهشكده حفاظت خاك و آبخيزداري در گفت و گو با خبرنگارموج؛ اظهارداشت: به منظور احداث سدها بايد از سيستم هايي استفاده شود كه علاوه بر كم هزينه بودن و نزديك بودن به محل مصرف، داراي سهولت كار بوده و امكان توسعه آن در كشور وجود داشته باشد.

وي افزود: درحال حاضر استفاده از روش هاي بهينه براي قرار دادن آب در اختيار محروم ترين اقشار كشور دنبال مي شود.

خيرخواه با اشاره به انجام هماهنگي هاي لازم با وزارت نيرو و سايرارگان هاي ذيربط جهت احداث سدها ، خاطرنشان كرد: در برخي استانها مانند خراسان جنوبي و بسياري از مناطق ديگر شركت آبفا و وزارت نيرو به وزارت جهاد كشاورزي و موسسات تحقيقاتي مرتبط سفارش احداث سد مي دهند.

وي تصريح كرد: سدها در مناطقي احداث مي شود كه تصور وجود آب زيرزميني در آن منطقه كم است و رطوبتي كه درخاك به صورت معلق وجود دارد به كفه هاي نمكي، درياها و مناطق پايين دست مي رود.

مجري طرح هاي سدهاي زيرزميني با بيان اين كه دانش احداث اين سدها محلي شده است، گفت: دستورالعملهاي احداث اين سدها وجود داشته و شرح خدمات آن نيز تدوين شده است.خيرخواه بيان كرد: قصد داريم از اين روش براي تامين آب در كشور استفاده كنيم، زيرا حدود 75 درصد از مناطق كشور در مناطق خشك و نيمه خشك واقع شده است. همچنين ايران در مداري واقع شده كه تقريبا تمامي بيابان هاي خشك دنيا در آن مدار قرار دارند.رئيس پژوهشكده حفاظت خاك و آبخيزداري از برنامه احداث 22 سد زيرزميني تا پايان سال جاري خبر داد وافزود: هم اكنون اعتبار لازم براي احداث اين سدها تامين شده است.وي ادامه داد: ازاين تعداد 7 سد دراستان فارس، 4سد دركرمان، 2 سد در سمنان ، 2 سد دراصفهان، 1 سد كهكيلويه و بويراحمد، 1 سد در قزوين، 1 سد درآذربايجان شرقي، 2 سد در خراسان جنوبي و2 سد در خراسان رضوي احداث مي شود كه تا پايان امسال همه آنها به بهره برداري خواهد رسيد.

خيرخواه تصريح كرد: درمجموع برنامه احداث 300 سد در كشور تدوين شده كه اميدواريم با توجه به عملكرد خوب اين سدها نسبت به توسعه آنها اقدام شود.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

1387/05/13
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal