لزوم عرضه محصول پیاز جنوب‌کرمان به بازار برای جلوگیری از واردات
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: با توجه به حباب قیمتی پیاز در بازار کشور، باید کشاورزان این منطقه محصول خود را به بازار عرضه کنند تا از واردات جلوگیری شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی جنوب کرمان، سید یعقوب موسوی به اقلیم خاص این منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: کاشت و برداشت محصول پیاز در جنوب کرمان همزمان انجام می‎شود که البته منحصر به فرد است.
وی بیان داشت: با توجه به شرایط سرد آب و هوایی روند برداشت محصول پیاز در جنوب کرمان کند و از طرفی کمبود این محصول در بازار موجب به وجود آمدن حباب قیمتی در بازار شده است بر این اساس با عرضه این محصول به بازار می‎توان از روند غیرمعقول قیمت آن جلوگیری کرد.
موسوی تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با اجرای برنامه الگوی سطح زیر کشت تمام توان خود را برای تأمین پیاز بازارهای کشور گذاشته است.
وی این سازمان را حامی کشاورزان و تولید کنندگان خواند و افزود: پیاز در جنوب استان کرمان در دو مرحله کشت می‎شود که کشت نوبت اول و طرح استمرار "خارج از فصل" است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با بیان این که برداشت محصول پیاز نوبت اول از ابتدای دی ماه آغاز می‌شود و تا پایان بهمن ماه ادامه دارد، عنوان کرد: در نوبت اول این محصول 2 هزار و 450 هکتار سطح زیر کشت بوده که تاکنون 70 درصد آن برداشت شده است.
وی ادامه داد: در طرح استمرار "خارج از فصل" نیز 3 هزار و 600 هکتار پیاز کشت شده است و برداشت آن از اسفند ماه سال جاری آغاز می‎شود.
موسوی خاطرنشان کرد: مسوولان درصدد ضرر رساندن به کشاورزان با واردات پیاز نیستند، اما از طرفی مصرف ‎کنندگان باید مورد توجه قرار گیرند به این دلیل تقاضا می‎شود که کشاورزان در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.
وی اضافه کرد: در حال حاضر با کند شدن روند برداشت پیاز در جنوب کرمان و تأمین نشدن نیاز بازارهای کشور لازم است، کشاورزان پیازکار هرچه زودتر نسبت به عرضه محصول خود به بازار اقدام کنند.
این مسوول اظهار داشت: این افزایش قیمت که پس از چند سال ضرر کشاورزان در پی کشت متوالی این محصول بوده است، می‎تواند جبران بخشی از خسارت‎های سال‎های گذشته این تولید کنندگان باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان خاطرنشان کرد: با توجه به این که هیچ مشکلی در زمینه کمبود محصول پیاز نداریم از کشاورزان درخواست می‎شود با همکاری، محصولات خود را به بازار عرضه کنند.1394/12/02
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal