برگزاری بیست و یکمین اجلاس سالانه برنامه‌ریزی تحقیقاتی کشاورزی دیم کشور در لرستان
در بیست و یکمین اجلاس سالانه برنامه‌ریزی تحقیقاتی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور که با حضور کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی لرستان، کارشناسان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان در سالن همایش های جهاد کشاورزی استان برگزار شد.
در این اجلاس دکتر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزشی و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با ارائه مطالبی در رابطه با راه‌های کلیدی کشت دیم، اتفاقات افتاده شده در کشاورزی کشور پیامدهای تغییر اقلیم و آثار تغییر اقلیم در جهان و کشور در بخش کشاورزی مطالبی بیان نمود.
وی همچنین پایداری در تولید، افزایش توان رقابت و توسعه صادرات، ارزش افزوده فناوری، امنیت غذایی و سلامت غذا، افزایش ثروت و رفاه برای فعالان بخش کشاورزی، حفاظت از منابع محیط زیست و ذخایر ژنتیکی را از جمله عمده‌ترین عوامل کشاورزی دانش بنیان عنوان کرد.
دکتر زند با اعلام این که تحقیقات کشاورزی نزدیک به یک صد سال است که در دل کشاورزی فعالیت می‌کند و به نتایج بسیار خوبی هم دست یافته در خصوص مراحل رسیدن به یک کشاورزی دانش بنیان را بیان کرد.
وی با اعلام این که تحقیق باید مورد نیاز بخش اجرا باشد میدان دادن به سایر ظرفیت‌های دیگر از جمله بخش خصوصی و بین‌المللی را مفید ارزیابی کرد.
در ادامه مهندس اسفندیاری‌پور مشاور وزیر و مجری طرح گندم با اعلام این که از فاصله‌های سال‌های 88 تا 93 تعداد 31 مورد ارقام جدید گندم معرفی شده است، گفت: تاکنون 7 میلیون و 950 هزار تن گندم مازاد خریداری که نسبت به سال قبل 19 درصد رشد نشان می‌دهد.
به گفته وی میزان گندم مورد نیاز یک ساله کشور 9 میلیون و 300 هزار تن است و میزان تولید گندم را در کشور هم 11 میلیون و 500 هزار تن اعلام کرد.
اسفندیاری‌پور خاطرنشان کرد: با وجود خشکسالی‌های شدید شهرستان کوهدشت و سرمای بهاره شهرستان نورآباد، لرستان یکی از 3 استان برتر کشور در خصوص تولید و خرید گندم مازاد اعلام کرد.
مهندس غضنفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کشاورزی دیم لرستان به قابلیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: در لرستان 800 هزار زمین قابل کشت وجود دارد که فقط 25 درصد آن به صورت آبی کشت می‌شود.
وی افزود: میانگین اراضی آبی استان نسبت به میانگین کشوری 18 درصد فاصله دارد و میزان اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در دو سال گذشته در استان را 8 هزار هکتار است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همچنین در رابطه با میزان خرید گندم مازاد یادآور شد: سال گذشته میزان خرید گندم مازاد در استان 317 هزار تن بود که در سال‌ جاری با توجه به خشکسالی شدید در منطقه کوهدشت و سرمای بهاره در شهرستان نورآباد تاکنون 15 هزار تن بیشتر از میزان سال قبل گندم خریداری شده است.
وی عمده‌ترین دلایل افزایش گندم را استفاده از بذور اصلاح شده و مبارزه به موقع با علف‌های هرز و آفت گندم اعلام کرد.
غضنفری در رابطه با ترکیب کشت در اراضی دیم استان و چالش‌های فراوری حوزه دیم و اجرای 23 سایت الگویی در مناطق مختلف استان مطالبی بیان کرد.
1394/06/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal