افتتاح 153 هکتار آبیاری تحت فشار در شهرستان زرند با حضور وزیر جهاد کشاورزی

همزمان با سفر ریاست جمهوری به استان کرمان و با حضور مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه، صبح امروز پروژه آبیاری تحت فشار در سطح 153 هکتار از باغات بخش دولتآباد شهرستان زرند افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان کرمان، با عنایت به این که تغییر روشهای آبیاری با توجه به کمبود آب در دشتهای کرمان امری ضروری است، این پروژه در دو باغ به مساحتهای 85 و 68 هکتار با 17 شیفت آبیاری اجرا می‌شود.

آب این دو طرح از 4 حلقه موتور پمپ با دبی متوسط 22 لیتر در ثانیه تامین می‌شود که دور آبیاری 50 روز در زمان آبیاری غرقابی و در حال حاضر دور آبیاری به 17 روز با 24 ساعت کارکرد قطره چکانها رسیده که میزان حجم آب مصرفی کمتر از قبل شده است.

این دو طرح با هزینهکرد اعتباری معادل 15.5 میلیارد ریال که 10 میلیارد آن دولتی و مابقی شخصی است، اجرا می‌شود که در این روش کمیت محصول افزایش و علفهای هرز کاهش می‌یابند.

در حاشیه این مراسم برخی از مشکلات اهالی منطقه با حضور وزیر، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و دیگر مسوولان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این سفر، مهندس حجتی و هیات همراه از کارخانه فرآوری و بسته‌بندی مغز پسته طلای سبز شهرستان زرند و باغ زیتون حسنآباد در 15 کیلومتری زرند بازدید کردند.

بنابه این گزارش، همزمان با پروژهای فوق، بهره­برداری از 24 طرح آب وخاک در استان کرمان همزمان با سفر ریاست جمهوری و هیات همراه به استان کرمان آغاز میشود.

مهندس سعیدی مدیر آب وخاک سازمان جهاد کشاورزی کرمان گفت: 22 طرح آبیاری تحت فشار در سطح 1038 هکتار اجرا و به اراضی و باغات مجهز شده به سیستمهای نوین آبیاری در استان افزوده شده است، که 16 طرح آن آبیاری تحت فشار قطرهای و در سطح 885 هکتار از اراضی کشاورزی استان اجرا شده است.

وی ادامه داد: 2 طرح آبیاری بارانی در شهرستانهای نرماشیر و رابر با سطح زیر کشت 64 هکتار بوده که بخش عمدهای از اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرحها از اعتبارات ملی است.

مدیر آب و خاک کرمان خاطرنشان کرد: جهت ذخیره آب کشاورزی و در دسترس داشتن به موقع و به اندازه آب گرانبها، دو باب استخر برای ذخیره 430 و 550 مترمکعب آب در شهرستان کوهبنان احداث شده تا با مصرف آب به صورت هدفمند، راندمان مصرف افزایش یابد.

سعیدی گفت: عملیات تجهیز دو مزرعه گندم و جو در شهرستان ارزوئیه در سطوح 45 و 13 هکتار به آبیاری تحت فشار نواری تیپ نیز به پایان رسیده است.
1395/02/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal