معاون ترويج و نظام بهره‌‏برداري وزارت جهادكشاورزي: محاسبه فعاليت زنان روستايي و عشايري در آمارهاي اقتصادي ضروري است

تهران- خبرگزاري كار ايران

 

محاسبه فعاليت و نقش زنان روستايي و عشايري در محاسبات اقتصادي و آمارها بسيار ضروري است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري كار ايران، ايلنا، دكتر پيمان فلسفي, معاون ترويج و نظام بهره‌‏برداري وزارت جهادكشاورزي, در رابطه با اولين همايش علمي و ششمين جشنواره فرهنگي ترويجي عذرا، گفت: معاونت ترويج و نظام بهره‌‏برداري وزارت جهادكشاورزي با تاكيدات وزير, مسووليت توسعه منابع انساني را با توجه به بهره‌‏برداران و توليدكنندگان در بخش كشاورزي و روستايي بر عهده دارد.

وي, با اشاره به رويكرد جديد وزارت جهادكشاورزي در رابطه با مقوله زنان روستايي, اظهارداشت: اولين همايش علمي و ششمين جشنواره فرهنگي و ترويجي عذرا بهانه‌‏اي براي انعكاس سياست‌‏هاي وزارت جهادكشاورزي در خصوص زنان روستايي در عرصه كشاورزي و نيز پرداختن به مسايل و مشكلات آنان است, به نحوي كه با برگزاري آن علاوه بر تجزيه و تحليل اين‌‏گونه مسايل نگاه مسوولان ذيربط را بر توجه بيشتر به اين مقوله معطوف مي‌‏كنيم.

فلسفي, با اشاره به سهميه عمده زنان روستايي از فعاليت‌‏هاي توليدي در كنار ساير فعاليت‌‏هاي روزمره آنان در بخش كشاورزي ، بيان كرد: در شرايط فعلي حضور فعال زنان روستايي در عرصه كشاورزي بايد محسوس شود, بدين معنا محاسبه فعاليت و نقش مهم آنان در محاسبات اقتصادي و در آمارها امري ضروري است ؛ زيرا از اين طريق مي‌‏توان برنامه‌‏ريزي‌‏هاي مناسب در خصوص زنان روستايي را ارايه و پيگيري كرد.

وي, يكي از مسايل زنان روستايي را مقوله اشتغال آنان بيان كرد و افزود: در سال 86 در رابطه با توانمندسازي، ‌‏فعاليت‌‏هاي آموزشي و ترويجي زنان روستايي رويكرد متفاوتي ايجاد خواهد شد, به طوري‌‏كه نتايج تحولات در بعد تشكيلاتي و نرم‌‏افزاري در اين عرصه امسال مورد استفاده قرار گيرد.

معاون ترويج و نظام بهره‌‏برداري وزارت جهادكشاورزي, با اشاره به پرداختن به كاهش ضايعات بخش كشاورزي در جشنواره عذرا، خاطرنشان كرد: نگاه دولت نهم معطوف به محروميت‌‏زدايي، ‌‏عدالت، توزيع منابع و فرصت‌‏هاي شغلي ، آموزش و اقتصاد براي كليه اقشار آسيب‌‏پذير است كه زنان روستايي در اين زمينه بايد از جايگاه ويژه‌‏اي برخوردار شوند, ضمن آن‌‏كه دست‌‏يابي آنان به امكانات و امتيازاتي كه شرايط پايداري را در اين عرضه تضمين كند, از اهميت برخوردار است.

وي, پرداختن زنان روستايي و عشايري به فناوري مناسب در امر توليد و نيز فراهم كردن ظرفيت‌‏هاي شغلي مناسب براي اين قشر از افراد جامعه را ضروري تلقي كرد و ادامه داد: تقويت تشكل‌‏ها و سازمان‌‏هايي كه در رابطه با ايجاد ظرفيت‌‏هاي شغلي و فناوري مناسب در امر توليد محصولات كشاورزي موثر هستند, بسيار ضروري است كه هم اكنون تثبيت نهادهاي اجتماعي توسط دفتر امور زنان وزارت جهادكشاورزي دنبال مي‌‏شود.

فلسفي, تشكل‌‏ها و نهادهاي مرتبط به زنان روستايي و عشايري را در رابطه با اجراي اصل 44 قانون اساسي موثر خواند و افزود: اين دفتر آمادگي لازم را براي واگذاري تصدي‌‏گري حوزه امور زنان روستايي و عشايري را دارد.

وي, با اشاره به تجزيه و تحليل درآمد زنان روستايي و عشايري ، بيان كرد: در حال حاضر 10 ميليون زن روستايي شاغل و فعال در عرصه كشاورزي هستند كه تحت پوشش بيمه‌‏اي اين قشر از سوي وزارت جهادكشاورزي به صورت جدي دنبال مي‌‏شود.

معاون ترويج و نظام بهره‌‏برداري وزارت جهادكشاورزي, ايجاد مشاغل مولد در زيربخش‌‏هاي كشاورزي را برحسب نيازهاي مناطق روستايي و عشايري ضروري خواند و تصريح كرد: در حال حاضر با تعريف سر فصل‌‏هاي آموزش‌‏هاي فني و حرفه‌‏اي و نيز مهارتي، فعاليت‌‏هاي اشتغال‌‏زايي زنان از طريق آموزش دنبال مي‌‏شود.

وي, با اشاره به تشكيل هنرستان‌‏هاي كشاورزي در روستاها، عنوان كرد: هنرآموزان در اين هنرستان‌‏ها جذب و مورد آموزش قرار مي گيرند, ضمن آن‌‏كه زمينه اشتغال هنرآموزان دختر از اين طريق فراهم مي‌‏شود.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
1386/01/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal