واکسن دامی جدید موسسه رازی سال 95 به بازار عرضه می‌شود
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، از تولید انبوه واکسن دامی جدید "آنتروتوکسمی توکسوئیدی" این موسسه تا سال آینده خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر حمید کهرام در توضیحاتی درباره واکسن دامی جدید این موسسه گفت: واکسن آنتروتوکسمی توکسوئیدی تولید شده به روش فرمانتور و اولترا فیلتر، تازه‌ترین دستاورد موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی است که علاوه بر پیشگیری از ابتلای دام به بیماری‌های باکتریایی بی‌هوازی در دامداری‌های کشور، سبب ارتقای طول مدت ایمنی‌زایی می‌شود.
وی افزود: این واکسن همراه با یاور هیدروکسید آلومینیوم، قادر است دام را در مقابل بیماری‌های کلستریدیایی ایمن کند.
کهرام با بیان این که واکسن جدید آنتروتوکسمی سه ظرفیتی بوده و با مصرف یک واکسن چند ظرفیتی توکسوئیدی، دام نه تنها در مقابل بیماری‌های مربوطه مصون می‌شود بلکه مصونیت به طور توام ایجاد می‌شود، اضافه کرد: امتیاز دیگر این محصول، مربوط به شیوه تولید است. در روش تولید پیشین، واکسن نهایی به صورت کشت کامل یا باکترین عرضه می‌شد، حال آن که در این روش تنها توکسوئیدهای اصلی مورد نظر، در واکسن قرار دارند که با یاور آلومینیوم هیدروکسید ترسیب شده‌اند و به همین علت ایمنی به تدریج ایجاد شده و درازمدت خواهد بود.
به گفته وی، نکته حایز اهمیت این که با توجه به خلوص توکسوئیدها در این واکسن، تاریخ مصرف آن در مقایسه با واکسن قبلی شش ماه بیشتر شده و دست کم تا 18 ماه افزایش یافته است.
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: با تولید انبوه این محصول برای نخستین بار در کشور صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی نصیب کشور خواهد شد.
وی یادآور شد: تاکنون واکسن آنتروتوکسمی در حجم 2.5 سی سی به بازار عرضه می‌شد اما واکسن توکسوئیدی جدید به 1.5 سی سی کاهش حجم یافته و عوارض جانبی از جمله عوارض ناشی از حمل و نقل آن کمتر است.
کهرام با اشاره به اینکه آنتروتوکسمی بیماری بسیار خطرناک و کشنده‌ای است که بین نشخوار کنندگان کوچک رخ می‌دهد، افزود: باکتری این بیماری در خاک و علوفه وجود داشته و وارد معده گوسفند می‌شود. این بیماری با تغییر فصل و تغییر تغذیه گوسفندان را درگیر می‌کند و مرگ و میر بالایی دارد.
وی گفت: این واکسن در 30 سال گذشته به صورت میکروبی تولید و میکروب زنده به دام تزریق می‌شد اما با تحقیقات انجام شده در بخش "آر اند دی" موسسه رازی، از این پس از سم (توکسوئید) میکروب در تولید واکسن استفاده می‌شود که هم قدرت واکسیناسیون را بالاتر برده و هم میزان تولید را افزایش می‌دهد.
به گفته رئیس موسسه رازی اکنون با توجه به وجود دانش فنی حاصل از چند دهه تحقیق و تجربه در بخش تحقیق و تولید واکسن‌های بی‌هوازی موسسه رازی، همچنین فرمانتورهای صنعتی و سیستم اولترافیلتراسیون در این بخش، تولید واکسن‌های کلستریدیایی توکسوئیدی امکان‌پذیر شده است.
وی اضافه کرد: واکسن آنتروتوکسمی توکسوئیدی موسسه رازی، با تایید سازمان دامپزشکی کشور، در سال 95 به تولید انبوه رسیده و به بازار عرضه خواهد شد.


1394/11/05
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal