موفقیت محققان کشور در تولید ترکیب از بین برنده آفات انباری خرما
محققان پژوهشکده خرما و میوه‌های گرمسیری، موفق به تولید ترکیبی برای از بین بردن آفت‌های خرمای صادراتی شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، مهندس لطیفیان رئیس پژوهشکده خرما در خصوص طرح خود با عنوان بسته جامع تشخیصی- درمانی آفات انباری خرمای صادراتی اظهار داشت: آلودگی آفت یکی از مشکلات اساسی کاهش کیفیت خرمای صادراتی ایران است به همین دلیل در راستای از بین بردن آفات بسته ای را طراحی کردیم تا این محصول ارزشمند با آفت های موجود در انبار از بین نروند.
وی افزود : در این طرح از یک عامل قارچی و کشنده برای حشرات و عصاره یک گیاه بومی که برای انسان بی‌ضرر است استفاده شده است.
این محقق افزود: این طرح در جهت افزایش کیفیت خرمای صادراتی و تسریع در صدور ضمانت‌نامه‌های صادراتی ارائه شده و هزینه‌های سالانه را به مقدار 30 درصد کاهش می‌دهد.
وی با بیان این که در حال حاضر از گاز متیل بروماید برای کنترل آفات انباری استفاده می‌شود، اضافه کرد: از این ترکیب می‌توان به جای گاز میتل بروماید استفاده کرد زیرا این گاز علاوه بر اینکه سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد یکی از عوامل سوراخ کننده لایه ازن است.
لطیفیان با اشاره به تفاوت هزینه این روش با روش استفاده از متیل بروماید گفت: با استفاده از این ترکیب ابداعی، هزینه‌ها 70 درصد کاهش می‌یابد.
گفتنی است؛ این طرح ثبت اختراع شده و برای ارائه در جشنواره بین‌االمللی خوارزمی سال 95 پذیرفته شده است.1395/05/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal