خرید تضمینی برگ سبز چای امسال با حمایت های دولت 33 درصد رشد داشت
رئیس سازمان چای کشور ضمن اعلام پایان خرید تضمینی برگ سبز چای ،از خرید مقدار ۸۶ هزار و 828 تن برگ سبز چای در جه یک و دو از کشاورزان چایکار استان های گیلان ومازندران به صورت تضمینی درسال زراعی جاری خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از سازمان چای، محمد ولی روزبهان افزود:از این میزان برگ سبز خریداری شده مقدار ۳۲ تن در جه یک و ۵۴ تن در جه دو بوده است. وی افزود:خرید تضمینی برگ سبز چای نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد افزایش داشته است.
رئیس سازمان چای کشور، ارزش ریالی برگ سبز خریداری شده را ۱۳۶ میلیارد و 490 میلیون تومان اعلام و  اظهار کرد:تاکنون مبلغ ۸۹ میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان چایکار استانهای گیلان و مازندران بابت خرید تضمینی برگ سبز چای به حساب آنها واریز و مابقی مطالبات چایکاران پس از تامین اعتبار در آینده پرداخت خواهدشد.
رئیس سازمان چای کشور خاطرنشان کرد:از این مقدار برگ سبز خریداری شده بیش از 19.5 هزارتن چای خشک تولید شده است.
روزبهان از جمله اقدامات موثر سازمان چای کشور را در سالجاری انجام طرح بهزراعی در مساحت تقریبی ۴۵۰۰ هکتار از باغات چای کشور،احیاء حدود ۳۰۰۰ هکتار از باغات چای کشور،تشکیل صندوق حمایت از صنعت چای کشور با مشارکت حدود ۲۵ هزار نفر از کشاورزان چایکار و صاحبان کارخانجات چایسازی ،جلوگیری از عرضه چای سنواتی در بازار مصرف، پرداخت وام بهزراعی به مبلغ ۱۰۶ میلیارد ریال ،حمایت از برگزاری نمایشگاه های عرضه چای داخلی و تشویق صاحبان کارخانجات به حضور در آنها،توزیع دفترچه خرید برگ سبز چای در بین کشاورزان چایکار به تناسب سطح زیر کشت با بکارگیری شناسه ملی،ایجاد و استقرار سامانه خرید برگ سبز و به روز کردن آمارخرید،آموزش نیروهای فارغ التحصیل دانشگاهی و ساماندهی ۴۲۰نفراز آنها از طریق بخش خصوصی با رعایت اصل ۴۴ وواگذاری امور تصدی گری به بخش خصوصی ،افزایش کیفی چای تولیدی نسبت به سنوات گذشته و…یادکرد.
رئیس سازمان چای کشور گفت: مهمترین ویژگی مثبت تولید سالجاری، اقبال مجدد مصرف کنندگان کشورمان به چای ایرانی به دلیل سالم ،طبیعی و عاری ازآلودگی های میکروبی بودن آن و اهتمام چایکاران در خصوص احیاء مجدد باغات چای رها شده در طی سال های گذشته به میزان حدود ۳۰۰۰ هکتار که به دلیل حمایت های موثر دولت از جمله افزایش قیمت تضمینی درسال گذشته به مقدار 21 درصد و اجرای طرح های بهزراعی و تشکیل صندوق حمایت از صنعت چای بوده است.
روزبهان درادامه افزود: با افزایش تولید چای درسال جاری ضمن جلوگیری از خروج ارز به مبلغ ۲۰ میلیون دلار، زمینه اشتغال پایدار حدود ۳۰۰۰ نفر در باغات چای و کارخانجات فراهم شده است.
وی تاکیدکرد:تعداد ۱۶۵واحدچایسازی در استان های شمالی وجود دارد که در سال جاری بیش از۱۵۰ واحد چایسازی با سازمان چای انعقاد قرارداد نموده و مشغول خریدتضمینی برگ سبز چای از کشاورزان چایکار بودند.
گفتنی است در حال حاضر در دو استان گیلان و مازندران بیش از ۲۵ هزار هکتار باغ چای وجود دارد و۵۰ هزار خانوار کشاورز نیز به امر چایکاری اشتغال دارند.
1394/08/03
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal