اقتصادي كردن كشت، هدف محوري وزارت جهاد كشاورزي است

تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي  

 

معاون زراعت وزارت جهاد كشاورزي، اقتصادي كردن كشت و توليد محصولات كشاورزي را هدف اصلي اين وزارتخانه دانست.

به گزارش خبرنگار ايرنا، "محب علي نادري شهاب" روز چهارشنبه در آستانه سالروز خودكفايي گندم در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: وزارت جهاد كشاورزي به دنبال آن است كه توليد محصولات كشاورزي پايدار و اقتصادي باشد.

وي با بيان آنكه خودكفايي ايران در توليد گندم مورد نياز پس از بيش از ‪۴۰سال در سال ‪۸۳تحقق و در دو سال اخير نيز تداوم يافت، تصريح كرد: اين امر بدان معني است كه خودكفايي گندم در كشور به مرحله پايداري رسيده است.

وي با اشاره به خريد بيش از ‪۱۱ميليون و ‪۴۳۰هزار تن گندم مازاد بر نياز كشاورزان در سال جاري، اظهار داشت: اين ميزان ‪۲۲۰هزار تن بيش از خريد سال آغاز خودكفايي گندم (‪ (۸۳و ‪۴۷۳هزار تن بيش از خريد سال گذشته است.

نادري شهاب، با بيان آنكه خريد اين ميزان گندم در سال جاري تمام نياز مصرفي كشور را تامين خواهد كرد، درخصوص احتمال واردات گندم گفت: ميزان توليد داخلي پاسخگوي نياز مصرف است، اما واردات گندم به سياستهاي دولت بستگي دارد.

وي در پاسخ به اين سوال كه چرا با وجود خودكفايي ايران در توليد گندم از سال ‪،۸۳حدود يك ميليون تن گندم امسال وارد كشور شده است، اظهار داشت:

متاسفانه در اين خصوص اطلاع رساني مناسبي صورت نگرفته است.

وي با بيان آنكه مصوبه واردات گندم به سال گذشته مربوط اما در سال جاري اجرا شد، افزود: اين مصوبه نيز تنها براي آمادگي كشور در مقابل برخي شرايط نظير تنشهاي اقليمي و آب و هوايي و استفاده كامل از ظرفيت كارخانه هاي آردسازي به تصويب رسيده بود.

معاون زراعت وزارت جهاد كشاورزي سپس درخصوص برنامه اين وزارتخانه براي صادرات گندم، گفت: وزارت جهاد كشاورزي در صورت افزايش قابل توجه توليد اين محصول در سالهاي آينده، راهبرد صادرات گندم را پيگيري خواهد كرد.

به گفته وي، اين وزارتخانه در وهله نخست تلاش مي‌كند ضمن تامين نياز مصرف ، ذخاير راهبردي مورد نياز گندم را تامين و سپس درخصوص صادرات اين محصول برنامه‌ريزي كند.

وي همچنين از برنامه‌ريزي وزارت جهاد كشاورزي براي تثبيت سطح زير كشت گندم و استفاده از يافته‌هاي علمي براي افزايش توليد اين محصول خبر داد و افزود: تاكنون فقط ‪۳۵درصد يافته‌هاي علمي به مزارع منتقل شده است در حالي كه با استفاده از تمام اين يافته‌ها، امكان توليد سالانه حدود ‪۱۸ميليون تن گندم در كشور فراهم خواهد شد.

وي با بيان آنكه هم اكنون عملكرد ‪۳۰تا ‪۳۵درصد عرصه‌هاي زراعي كشور پايين تر از ميانگين كشوري است، اظهار داشت: وزارت جهاد كشاورزي براي افزايش ميزان عملكرد اين عرصه‌ها برنامه‌هاي ويژه‌اي را طراحي كرده است.

وي، اعزام گروههاي كارشناسي به مناطق مختلف و استفاده از توان تحقيقاتي بخش كشاورزي را از جمله اين برنامه‌ها برشمرد.

نادري شهاب همچنين درخصوص برنامه وزارت جهاد كشاورزي براي خودكفايي در محصولات زراعي، تصريح كرد: ايران در سال زراعي جاري به خودكفايي جو دست خواهد يافت.

به گفته وي، افزون بر اين تا پايان سال ‪۸۸خودكفايي در محصولاتي نظير ذرت، برنج و شكر عملي شده و ضريب خودكفايي دانه‌هاي روغني نيز به ‪۷۵درصد رسيده است.

وي، سپس پرداخت نقدي محصولات زراعي را از اقدامهاي بسيار مناسب دولت در امر خريد تضميني خواند و گفت: اين امر سبب شده است تا كشاورزان چوب حراج بر محصولات خود نزنند.

وي، يكي از دلايل افزايش قيمت حبوبات را در سال جاري، پرداخت به‌موقع وجه خريد گندم به كشاورزان دانست و افزود: با تامين نقدينگي مورد نياز كشاورزان از طريق فروش گندم، آنان مجبور نبودند تا ساير محصولات خود را براي جبران كمبود نقدينگي حراج كنند.

معاون زراعت وزارت جهاد كشاورزي، استفاده از مهندسان ناظر براي تمام عرصه‌هاي زراعي را از ديگر برنامه‌هاي اين معاونت عنوان كرد و گفت: اين وزارتخانه تاكنون به ميزان مناسب از نيروهاي تحصيلكرده استفاده نكرده است و بر اين اساس، تقويت نيروي انساني از طريق استفاده از افراد دانش آموخته را پيگيري مي‌كند.

وي تصريح كرد: استفاده از افراد تحصيلكرده براي بهسازي و بازسازي بخش كشاورزي ضروري است چرا كه حضور مهندسان ناظر در عرصه‌هاي توليد بويژه در گندمزارها نقش موثري در افزايش توليد داشته است.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
1385/08/24
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal