آمادگی استان قزوین برای اجرای طرح پایلوت گرده‌افشانی زنبور عسل
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: این استان به عنوان پایلوت طرح گرده‌افشانی زنبور عسل در باغات آمادگی دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی قزوین، دکتر نیازعلی ابراهیمی‌پاک در نشست گرده‌افشانی توسط زنبور عسل با حضور معاونین و مدیران این سازمان، با اشاره به موقعیت استان قزوین در تولید و پرورش زنبور عسل، بر توسعه طرح گرده‌افشانی زنبور عسل در باغات استان تاکید کرد.
وی افزود: استان قزوین با دارا بودن 78 هزار هکتار باغ و همچنین 90 هزار کلنی زنبور عسل توانایی دارد از این پتانسیل‌ها در اجرای طرح گرده‌‌افشانی استفاده کند.
رئیس جهاد کشاورزی قزوین با بیان این که گرده‌افشانی زنبور عسل از قدیم مرسوم بوده، اظهار داشت: گرده‌افشانی زنبور از قدیم مطرح بوده و اگر به موقع استفاده شود، می‌تواند تاثیر خود را در تولید محصول سالم بگذارد.
به گفته وی، گرده‌افشانی خوب در باغات 30 درصد محصول را افزایش خواهد داد.
ابراهیمی‌پاک خاطرنشان کرد: سالانه بیش از 500 تن عسل در استان تولید می‌شود که در اقتصاد بهره‌برداران نقش دارد.
ابراهیمی‌پاک گفت: باید یک منطقه پایلوت در شهرستان‌ها که هم باغ و زراعت خوبی داشته باشند برای اجرای طرح گرده‌افشانی زنبور عسل انتخاب و اجرا شود.
وی اظهار داشت: در این راستا باید کارگروه و تشکلی از باغبانی، زراعت شهرستان‌ها و تعاونی‌ها تشکیل و مقدمات طرح پایلوت را تنظیم کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تصریح کرد: زمان گلدهی باغات و همچنین استقرار کلنی‌های کندوی عسل نیز باید به صورت یک تقویم زمانبندی تهیه و در اختیار تولید کنندگان قرار گیرد.
وی تاکید کرد: استان قزوین شرایط مناسبی برای اجرای طرح گرده‌افشانی زنبور عسل دارد.
در این نشست، مهندس میرزایی عضو اتحادیه سراسری تولید کنندگان زنبور عسل کشور نیز گفت: با استفاده از زنبور عسل و گرده‌افشانی می‌توان بعضی از آفات گیاهی و نباتی را کنترل کرد.
وی افزود: مشارکت باغداران در امر گرده‌افشانی زنبور عسل موثر است و نقش گرده‌افشانی زنبور عسل در احیای طبیعت بشر نقش بسزایی دارد.

1394/11/04
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal