پیش‌بینی تولید 11 میلیون تن گندم در کشور

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: با وجود آنکه شاهد کمبود بارش‌ها در برخی مناطق کشور بودیم، اما حدود دو میلیون و 300 هزار هکتار از اراضی آبی و سه میلیون و 930 هزار هکتار به کشت دیم گندم در کشت پاییزه اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا،عباس کشاورز افزود: پیش‌بینی می‌شود که بیش از 11 میلیون تن از مزارع کشور، گندم برداشت شود.

وی با مطلوب خواندن اراضی غلات در کشور خاطرنشان کرد: در کشت آبی هیچ مشکلی وجود ندارد و بارندگی‌های زمستانه توانسته است آب مورد نیاز را برای اراضی فوق تأمین کند، اما در کشت دیم و در استان بوشهر شاهد آسیب‌هایی ناشی از خشکی زمستان سال جاری بوده‌ایم و همچنین در استان خوزستان نیز کمی بارندگی‌ها باعث از بین رفتن بخشی از اراضی گندم این استان شده است.

برداشت گندم ایرانشهر از 10 روز آینده

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در کل کشور وضعیت مطلوب است و برداشت گندم از سال آینده در شهرستان ایرانشهر آغاز می‌شود.

کشاورز درباره میزان خسارت اراضی گندم‌خیز کشور تصریح کرد: بر اساس برآورد انجام‌شده، 100 هزار هکتار از اراضی استان خوزستان و بوشهر به‌دلیل مشکلات کم‌آبی دچار آسیب شد، اما از آنجا که عملکرد گندم در واحد سطح در سایر استان‌ها مناسب ارزیابی شده است، در میزان کلی تولید وقفه‌ای به‌وجود نخواهد آمد.

کشاورز تأکید کرد: در برخی استان‌ها همچون گلستان، نسبت به سال گذشته بارندگی کمتری اتفاق افتاد، اما در عوض توزیع مناسبی بود و بدین‌ترتیب کشت مناسبی را برای محصول گندم ایجاد کرده است.

وی اظهار داشت: برخی خسارت‌ها در استان‌هایی چون کرمانشاه قابل جبران است، زیرا افزایش عملکرد توانسته این نقیصه کاهش را جبران کند.

 

1393/12/24
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal