آماده‌سازی 10 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی خرمشهر برای کشت نخیلات
10 هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان خرمشهر برای کشت نخیلات آماده‌سازی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی خوزستان، محمد مطرودی مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر با اعلام این خبر گفت: طرح نوسازی و احیای نخیلات آبادان و خرمشهر از اولویت‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی است و در این راستا نیز زمین‌های کشاورزی مناطق حفار شرقی شلمچه و جزیره مینو برای کشت نخیلات در حال آماده‌سازی است.
وی اظهار داشت: به محض آماده شدن این زمین‌ها برای کشت ارقام با صرفه، با کیفیت و مرغوب نظیر برخی و استعمران استفاده می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرمشهر با بیان این که، میزان کشت نخیلات در هر هکتار 125 اصله است، گفت: علاوه بر کشت نخیلات در اراضی مذکور، کشت میانه کاری انواع سبزی و صیفی نیز انجام می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر عملیات زیربنایی و جاده دسترسی بین مزارع، طرح آبیاری زهکشی زیرزمینی یک هزار و 200 و یک هزار و 600 هکتاری در حفار شرقی انجام شده است و بخشی از کشت گندم، جو، یونجه، سبزی‌کاری و کشت نخیلات نیز بر اساس اصول فنی و با بهره‌گیری از نهال‌های کشت بافت برحی و پاجوش محلی در دهستان حفار شرقی انجام شده است.
وی عمده‌ترین ارقام صادراتی خرمای شهرستان را استعمران و زاهدی عنوان کرد و گفت: امسال 6 هزار تن خرما از نخلستان‌های خرمشهر تولید و به خارج از کشور صادر شده است.
مطرودی با بیان این که سطح نخلستان‌های شهرستان 3 هزار و 700 هکتار است، افزود: از این میزان 2 هزار100 هکتار بارور و یک هزار و 600 هکتار به صورت نهال یا غیربارور است.
به گفته وی، نخیلات بارور مربوط به رقم استعمران است که به طور عمده رقم تجاری است اما عده‌ای از کشاورزان بخشی از آن را به صورت رطب همزمان با سایر ارقام برداشت کرده و برای مصرف داخلی استفاده می‌کنند.1394/11/12
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal