معرفی 65 درصد ارقام زراعی توسط موسسات تحقیقاتی داخلی به کشاورزان
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه بیش از 10 عامل کنترل بیولوژیک را معرفی کردهایم، گفت: 300 هزار هکتار در کشور تحت مبارزه بیولوژیک است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا، اسکندر زند در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از رویکردهای وزارت بحث تغییر الگوی کشت است، اظهار کرد: موسسه تحقیقات خاک و آب، تناسب اراضی را در دست مطالعه دارد که ابتدا باید ما این تناسب را داشته باشیم، چون زیرساختی برای الگوی کشت است.
وی ادامه داد: البته تا آن زمان وزارتخانه تغییرات را ایجاد خواهد کرد و جهتگیری مهم وزارت، دانههای روغنی بوده و مجری آن منصوب شده است.
زند یادآور شد: محصولاتی که آببری زیادی دارند در الگوی جدید مورد رعایت قرار گرفته و برنج فقط در مناطق شمالی کشت میشود و در سایر مناطق کشور ممنوع شده و بقیه محصولات در حال کنترل است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: سبزی و صیفیجات در حال انتقال به گلخانه هستند و محصولاتی مثل ذرت که آبدوست هستند هم سطح آنها مدیریت میشود.
وی با اشاره به کمبود منابع مالی در سازمان تحقیقات یادآور شد: سازمان ما بهجز حقوقی که از دولت میگیرد برای بقیه امور چیزی از دولت نمیگیریم و حدود 40 درصد از فعالیتهای سازمان ناشی از درآمدهای خودمان است که البته این روند قابل تداوم نخواهد بود.
زند اضافه کرد: شرایط سخت این سالها را درک میکنیم اما امیدواریم برای سالهای پس از تحریم شرایط مالی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بهتر شود.
وی در ادامه سخنانش گفت: در بخش زراعت تاکنون 610 رقم سازمان تحقیقات معرفی کرده که حدود 400 رقم موسسات تحقیقاتی داخلی معرفی کردهاند، 10 رقم مربوط به دانشگاهها و 200 رقم هم خارجی بوده و به عبارتی 65 درصد ارقام را موسسات تحقیقاتی داخلی، 34 درصد ارقام خارجی و یک درصد ارقام دانشگاهی است که خواهان بیشتر شدن فعالیت دانشگاهها در این زمینه هستیم.
زند خاطرنشان کرد: در خصوص گندم تاکنون 136 رقم معرفی کردهایم که حاصل 92 درصد این آمار را سازمان تحقیقات معرفی کرده است. در کلزا نیز 22 رقم معرفی کردهایم.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به آفات و بیماریها بیان کرد: 600 آفت بیماری در کشور وجود دارد که برای عمده آنها دستورالعمل داریم و حدود 446 سم ثبت و برای اکثر مشکلات کشور سموم کمخطر داریم.
وی با اشاره به کاهش مصرف سموم شیمیایی در کشور، ادامه داد: کار مهم ما در زمینه گیاهپزشکی، تعیین حداقل سموم مجاز محصولات بوده که برای پایش به وزارت بهداشت دادهایم.
1394/06/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal