50 مجتمع گلخانه اي امسال در كشور ايجاد مي شود

مديركل دفتر نظامهاي بهره برداري وزارت جهاد كشاورزي از ايجاد 50 مجتمع گلخانه اي در كشور تا پايان امسال خبر داد و گفت: در حال حاضر 27 مجتمع گلخانه اي در كشور فعال است.غلامحسين طباطبايي در گفتگو با مهر گفت: به منظور استفاده بهينه از منابع آب و خاك در سالجاري بالغ بر27 مجتمع توليد گلخانه اي در سطح شركتهاي تعاوني توليد استانهاي خوزستان، خراسان جنوبي، خراسان رضوي، سيستان و بلوچستان، گيلان، مركزي، همدان، آذربايجان غربي ايجاد و فعال شده است.

مديركل دفتر نظامهاي بهره برداري وزارت جهاد كشاورزي عمده مجتمع هاي توليدي ايجاد شده را گلخانه اي خواند و افزود: سطح زيركشت مجتمع هاي گلخانه اي از حدود 30 هكتار تا 150 هكتار متفاوت است، ضمن اينكه در برخي از استانها مجتمع هاي توليدي به دامپروري و آبزي پروري اختصاص يافته است.

وي با اشاره به اختصاص 6 تا 130 ليتر آب به مجتمع هاي گلخانه اي در سطح كشور، افزود: در مجتمع هاي  گلخانه اي به ميزان نياز گياه، آب مصرف مي شود و متوسط راندمان مصرف آب از 41 درصد به حداقل 70 درصد افزايش يافته است.

طباطبايي عنوان كرد: دراين مجتمع هاي توليدي امكانات مشترك در قالب نظام بهره برداري مشخص استفاده مي شود و درعين حال كنترل آفات و بيماريها به راحتي صورت مي گيرد، ضمن اينكه ميزان مصرف سموم در سطح كنترل شده است.

وي با بيان اينكه ايجاد مجتمع هاي گلخانه اي در قالب تعاونيهاي توليد در اكثر استانهاي كشور در حال ايجاد است، افزود: ازابتداي سالجاري مكانيزم شناسايي اراضي قابل توسعه مجتمع هاي گلخانه اي از سوي استانها در حال انجام است و پيش بيني مي شود تا پايان سال تعداد اين مجتمع ها ي گلخانه اي در كشور به 50 مجتمع افزايش يابد.

مديركل دفتر نظامهاي بهره برداري وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: درحال حاضر بيشترين مجتمع هاي گلخانه اي در استانهاي خراسان رضوي، خوزستان، سيستان و بلوچستان واقع شده، ضمن اينكه ميزان اشتغالزايي دراين مجتمع ها از 32 نفر در خراسان جنوبي تا 270 هزار نفر در خوزستان ايجاد شده است.  

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1387/08/12
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal