طرح تسطيح ليزري اراضي براي مقابله با خشكسالي در خوزستان اجرا مي‌شود

معاون آب، خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي گفت: طرح تسطيح ليزري اراضي براي مقابله با خشكسالي در استان خوزستان اجرا مي‌شود.

دكتر فريد اجلالي در گفت‌وگو با (ايسنا) اظهار كرد: در خوزستان با توجه به سيستم تسطيح ليزري، ساليانه بين 20 تا 30 هزار هكتار تحت پوشش اين سيستم قرار مي‌گيرد. اين طرح بزرگ به عنوان الگو در استان فارس افتتاح شده و در اين طرح متعهد شديم 75 هزار هكتار از اراضي را تحت پوشش تسطيح ليزري قرار دهيم.

وي ادامه داد: از ديگر اقدامات براي مقابله با خشكسالي افزايش سطوح آبياري تحت فشار و آبياري قطره‌اي براي باغات و باراني براي آبياري زراعي، ايجاد كانال‌هاي جديد آبياري و زهكشي و ايجاد زهكش‌هاي جديد براي اراضي خوزستان بوده كه متاسفانه يكي از مشكلات عمده آن‌ها زهدابدان‌ها است.

اجلالي گفت: بودجه‌هاي تخصيص يافته به استان خوزستان جهش بسيار زيادي داشته و فكر مي‌كنيم در چند سال آينده بتوانيم شاهد اثر بخشي روش‌هاي مختلفي آبياري در اين استان باشيم. معاون آب، خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي افزود: 50 درصد كمك براي هر هكتار آبياري تحت فشار براي كشاورزان در نظر گرفته‌ايم. همچنين به منظور اجراي آبياري قطره‌اي يك ميليون و چهار صد هزار تومان و آبياري باراني يك ميليون تومان بصورت بلاعوض در اختيار كشاورزان قرار مي‌گيرد و تا دو برابر اين مقدار نيز تسهيلات كم بهره قرار داده‌ايم. بنابراين بدون هيچ آورده‌اي از جانب كشاورزان، آبياري تحت فشار را در اختيار آنها قرار مي‌دهيم. وي ادامه داد: در زمينه كانال‌هاي آبياري و زهكشي سهم آورده كشاورزان تنها 30 درصد و 70 درصد باقيمانده كمك بلاعوض دولتي است. در زمينه تجهيز و نوسازي اراضي نيز 20 درصد خودياري از سوي مردم و 80 درصد كمك بلاعوض دولتي است و اين گرفتن خودياوري از سوي كشاورز با هدف ايجاد احساس مشاركت و مالكيت افزايش بهره‌وري در استفاده از آب است.

اجلالي با بيان اينكه تمام اقداماتي كه در رابطه با آب و خاك صورت مي‌گيرد، در جهت مقابله با خشكسالي است، گفت:‌ در زمينه احداث كانال‌هاي اصلي فرعي، احداث كانال‌هاي 1 و 2 توسط وزارت نيرو و 3 و 4 توسط وزارت جهاد كشاورزي و نيرو انجام مي‌شود. معاون آب و خاك صنايع غذايي وزارت جهاد كشاورزي افزود: بايد از تمام پتانسيل كشور در اين زمينه استفاده كنيم. ما موافق فعاليت وزارت نيرو در كانال‌هاي 3 و 4 هستيم تا فاصله بين اجراي سد و شبكه 1 ، 2 ، 3 و 4 را بپوشانيم. وي تصريح كرد: با اجراي كانال‌هاي 3 و 4 بهره‌برداري به 100 درصد مي‌رسد و ارزش اقتصادي راندمان آبياري به خوبي انجام مي‌شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1387/11/12
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal