سیل و سرما 20 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی اعلام کرد: طبق برآوردهای اولیه بخش کشاورزی از حوادث غیرمترقبه در 9روز منتهی به یکشنبه 29 فروردین، در نتیجه سیل، تگرگ، بارش و توفان 20 هزار میلیارد ریال به بخش‌های باغی، زراعی، دام و طیور در 19 استان خسارت وارده شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، سیدمحمد موسوی روز دوشنبه در نشستی با خبرنگاران درباره خسارت‌های وارده ناشی از بارش، تگرگ، سرما و توفان در 9 روز اخیر افزود: بررسی ها نشان می دهد بارندگی‌های اخیر نسبت به سال گذشته 18.5 درصد افزایش داشته و در 16 استان کشور بیش از 50 میلیمتر ثبت شده است.
وی اظهار داشت: تگرگ به هشت استان ایلام، خوزستان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی و قزوین خسارت وارده کرده است؛ همچنین در 12 استان نیز سرمازدگی به دلیل کاهش دمای هوا به صفر و زیر صفر درجه، خسارت هایی به باور آورده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده از خسارات در 9 روز منتهی به 29 فروردین ماه، در پی بارشهای سنگین، سیل و تگرگ، 47 درصد از اراضی و بر اثر سرمازدگی نیز 53 درصد از عرصه های کشاورزی آسیب دیده است.
وی اصافه کرد: از مجموع خسارت های وارده شده در چند روز اخیر، در 9 استان، سیل و تگرگ به 500 هزار هکتار از اراضی زراعی، پنج هزار میلیارد ریال خسارت وارده شده ست.
به گفته وی، این خسارت ها در بخش زراعی بین 20 تا 100 درصد بوده که بیشترین آن مربوط به غلات از جمله گندم و جو در استان‌های خوزستان، کرمانشاه و ایلام است.
وی گفت: در بخش باغبانی نیز در روزهای گذشته 121 هزار و 413 هکتار از باغات زردآلو، آلو، هلو، گوجه سبز، شلیل، بادام و گردو به مبلغ 10 هزار و 500 میلیارد ریال در 12 استان خسارت دیدند.
موسوی اضافه کرد: در حوزه آب و خاک و زیرساخت های بخش کشاورزی نیز در 10 استان کشور حدود 2 هزار میلیارد ریال خسارات برآورد شده است.
وی به خسارت های بخش دام، طیور و آبزیان نیز اشاره کرد و گفت: در این بخش، سیل و تگرگ در 9 استان کشور حدود 550 میلیارد ریال است.
دولت خسارت کشاورزان را پرداخت می کند
این مقام مسئول ادامه داد: کسانی که زیر پوشش بیمه کشاورزی هستند خسارت خود را از این صندوق می گیرند؛ همچنین آنهایی که محصولات خود را بیمه نکرده اند پس از ارزیابی و پایش، خسارت را از دولت دریافت خواهند کرد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران درباره پوشش بیمه ای گفت: طبق آمارها حدود 25 درصد باغات و 34 درصد اراضی زراعی تحت پوشش بیمه قرار دارند اما در خوزستان 85 درصد اراضی زراعی بیمه هستند.
وی ادامه داد: برآورد کلی و اولیه نشان می دهد که 140 هزار نفر بهره بردار کشور در بخش های باغی و زراعی در 19 استان کشور دچار خسارت شده اند.
تخصیص اعتبار 2 هزار میلیارد ریالی برای طرح های آبخیزداری
موسوی درباره اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری کشور نیز گفت: طرح جامع آبخیزداری برای پیشگیری از سیل و مدیریت آبخوان ها تهیه و تصویب شده و در اختیار سازمان مدیریت بحران کشور قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: نگاه مدیریت بخش کشاورزی اولویت در اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری است؛ به همین منظور نیازمند مبلغ 2 هزار میلیارد ریال در 40 حوزه برای کنترل سیلاب ها هستیم.
وی درباره دام های سرگردان ناشی از سیل و سرمازدگی نیز گفت: خوشبختانه ادارات جهاد کشاورزی استان های توانستند از ظرفیت های کشت و صنعت و پشتیبانی امور دام و پیمانکاران اجرایی طرح های بخش کشاورزی برای تامین علوفه دام ها استفاده کنند.


1395/01/30
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal