گندم امسال تاکنون در سطح 2 میلیون و 625 هزار هکتار از اراضی کشور کشت شده است
مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی از رشد 6.7 درصدی کشت گندم نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: انتظار می رود برای حمایت از گندمکاران هرچه سریعتر نرخ خرید تضمینی گندم تعیین و اعلام شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،اسماعیل اسفندیارپور درباره تاثیر تعویق در اعلام نرخ خرید تضمینی بر کشت زراعی سالجاری، افزود: با وجود اینکه نرخ خرید تضمینی گندم تاکنون تعیین و اعلام نشده و تغییری در سطح زیرکشت دیم سرد در مناطق مختلف کشور نداشته ایم اما احتمال دارد این امر در سطح زیرکشت گندم آبی تاثیرگذار باشد.
وی مجموع سطح زیرکشت سال زراعی جاری را حدود 6 میلیون هکتار برشمرد و افزود: از این میزان 2 میلیون و 200 هزار هکتار اراضی کشت گندم آبی و 3 میلیون و 800 هزار هکتار مربوط به کشت دیم است.
مشاور وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: از ابتدای فصل زراعی 95 - 94 تا هفته منتهی به ششم آبان ماه جاری کشت گندم در سطح 2 میلیون و 625 هزار هکتار از اراضی دیم و آبی کشور انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 6.7 درصد رشد را نشان می دهد.
به گفته وی، از این میزان حدود 460 هزار هکتار مربوط به کشت آبی و 2 میلیون و 165 هزار هکتار مربوط به کشت دیم است.
اسفندیارپور، پیش بینی تولید گندم سال زراعی جاری را در صورت رعایت توصیه های فنی کشت بیش از 12 میلیون تن دانست و تصریح کرد: علت کشت مناسب گندم دیم نسبت به مدت مشابه سال گذشته رعایت توصیه های فنی کشت برای کشت خشکه کاری و شروع به موقع کشت بوده است.
وی بر توصیه های فنی کشت گندم به طور مجدد تاکید کرد و گفت: کشاورزان با مشورت کارشناسان کشاورزی و مجریان طرح از کودهای شیمیایی پایه با کیفیت، بذور اصلاح شده گندم و برای کشت مکانیزه از کشت خطی که در سراسر کشور موجود است، بهره مند شوند تا پیش بینی تولید محقق شود.
اسفندیارپور از مسئولان اعلام هرچه سریعتر نرخ خرید تصمینی گندم را برای تعیین تکلیف و برنامه ریزی کشت گندمکاران خواستار شد.
1394/08/10
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal