وزیرجهاد کشاورزی مدال طلای کشاورزی ایران را به برنده جایزه جهانی غذا اهدا کرد

سومین مدال طلای کشاورزی ایران از سوی وزیرجهاد کشاورزی به دکتر مارک ون مونتاگو برنده جایزه جهانی غذا اهدا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، این مدال در آیین افتتاحیه نخستین همایش بین المللی و نهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران و با حضور محمود حجتی وزیرجهاد کشاورزی، دکتر مصطفی قانعی دبیرستاد زیست فناوری ایران، دکتر محمد مهدی تهرانچی رییس دانشگاه شهید بهشتی و دکتر بهزاد قره یاضی رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران اهدا شد.

دکتر مارک ون مونتاگو برنده جایزه جهانی غذا، دانشمندی پیشرو در زمینه زیست شناسی مولکولی گیاهی است که به همراه جف شل به عنوان کاشف پلاسمید PI و مخترع تکنیک انتقال ژن از طریق باکتری که هم اکنون در سراسر دنیا برای تولید گیاهان مهندسی ژنتیک شده (تراریخته) مورد استفاده قرار می گیرد شناخته شده است.

امروزه بیش از 181 میلیون هکتار از اراضی جهان زیر کشت محصولاتی است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم از فناوری ابداعی دکتر مونتاگو بهره می برد.

دکتر مونتاگو عضو چندین آکادمی علوم در دنیا از جمله برزیل، آمریکا، جهان سوم، ایتالیا و آکادمی های کشاورزی فرانسه، روسیه و آکادمی مهندسی سوئد است.

وی در نوامبر 2014 به عنوان سفیر حسن نیت UNIDO (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) برای تجارت کشاورزی انتخاب شد.

وی دارای 1000 مقاله علمی در مجلات و کتب علمی است و در سال 2004 به عنوان پرارجاع ترین دانشمند در زمینه علوم گیاهی و جانوری معرفی شده است.

اولین مدال طلای کشاورزی ایران در سال 1378 به دانشمند مرحوم نورمن بورلاگ بنیانگذار بنیاد جهانی جایزه غذا به پاس خدمات او در ایجاد انقلاب سبز و نجات ده ها میلیون انسان اهدا شد.

در سال 1379 نیز دکتر گوردیو اسکوش به پاس خدماتی که به دانشمندان ایرانی و علم کشاورزی در ایران کرده بود(تولید برنج های پایه کوتاه) موفق به دریافت این مدال شد.سومین مدال طلا نیز به پاس خدمات دکتر مونتاگو در زمینه غذا و گیاهان تراریخته اهدا شد.

نخستین همایش بین المللی و نهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران از امروز سوم خرداد تا پنجم در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

1394/03/03
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal