بيش از 1 ميليون تن خرما امسال در كشور توليد مي شود

 

 مدير كل دفتر ميوه وزارت جهاد كشاورزي گفت: گرد و غبار و گرماي شديد باعث خشكيدگي و ريزش خوشه‌هاي خرما شده است اما عليرغم مشكلات به وجود آمده پيش‌بيني مي‌شود امسال همچون سال گذشته حدود يك ميليون و 200 هزار تن خرما از نخلستان‌هاي كشور برداشت شود.

 سيدرحمت‌الله پري‌چهر در گفت‌وگو ايسنا اظهار كرد:‌ برداشت خرما از اوايل تير ماه آغاز شده و تا پايان آبان ماه امسال برداشت ارقامي مانند شاهاني در استان فارس ادامه دارد.

 وي افزود: بيش از 400 رقم خرما در كشور وجود دارد كه حدود 10 رقم آن مانند مضافتي، كبكاب، ربي، شاهاني، پيارم و زاهدي جزء ارقام تجاري هستند و بيشتر ميزان توليد خرما را به خود اختصاص مي‌دهند كه در استان‌هاي سيستان و بلوچستان، كرمان، خوزستان، هرمزگان، بوشهر، فارس توليد مي‌شوند.

 به گفته مدير كل دفتر ميوه وزارت جهاد كشاورزي، سطح زير كشت نخلستان‌ها در سال گذشته حدود 272 هزار هكتار بوده است كه پيش‌بيني مي‌شود امسال افزايش نسبي داشته باشند.

گرد و غبار و گرماي شديد، بحران امسال خرما

 پري‌چهر گفت:‌ امسال گرد و غبار در استان‌هاي خوزستان، ايلام و كرمانشاه گزارش شده كه توانسته بخشي از توليد اين محصول را تحت تاثير قرار دهد. البته در برخي اوقات اين گرد و غبار به استان‌هاي بوشهر و هرمزگان نيز سرايت مي‌كند.

 وي ادامه داد: در دو - سه هفته گذشته افزايش دما در استان كرمان بي‌سابقه و بسيار زياد بود كه حتي از 50 درجه سانتي‌گراد هم عبور كرد و باعث خشكيدگي خوشه‌هاي خرما و ريزش اين محصول كه از نوع مضافتي كه جزء تجاري‌ترين و مهمترين ارقام خرماست، شد.

 مدير كل دفتر ميوه وزارت جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: به طور معمول شرايطي مانند خشكسالي، شوري آب، گرد و غبار و ... در فصل توليد خرما وجود داشته كه البته گرماي شديد استان كرمان در سال‌هاي اخير بي‌سابقه بوده است اما ميزان برداشت و توليد خرما در سال جاري نسبت به سال گذشته كه حدود يك ميليون و 150 هزار تن گزارش شده بود چندان تغييري نخواهد داشت.

 

1392/05/23
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal