معاون وزير و رئيس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخيزداري: ميزان تخريب و تصرفات در عرصه‌هاي جنگلي كشور به حداقل رسيد

خدا كرم جلالي با اشاره به تشكيل يگان حفاظت از جنگل ها در نيمه دوم سال جاري در تمامي استان هاي كشور ،‌گفت:‌‌ در راستاي تلاش‌هاي صورت گرفته ،‌ ميزان تصرفات غيرقانوني منابع طبيعي در شش ماهه دوم امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل به كمتر از 50 درصد رسيده است.

به گزارش خبرنگار مهر،‌ معاون وزير و رئيس سازمان جنگل ها مراتع و آبخيزداري امروز درهفته منابع طبيعي با اشاره به مهمترين اقدامات  اجرايي سازمان جنگل ها ،‌ تاكيد كرد:‌ بازنگري در قانون تدوين پيش نويس قانون جامع منابع طبيعي و آبخيزداري كه هم اكنون در دستور كار مجلس قرار گرفته ، ‌ادغام آبخيزداري در منابع طبيعي استان ها ،‌ مديريت بر اراضي كشور، ‌بحث استعداد يابي اراضي و ايجاد يگان حفاظت از مهمترين اقدامات اين سازمان به شمار مي آيد.

خداكرم جلالي با تاكيد بر تشكيل يگان حفاظت از منابع طبيعي و جنگل ها  در نيمه دوم سال جاري در تمامي استان هاي كشور ،‌ گفت:‌همچنين  در راستاي تلاش هاي صورت گرفته ،‌ ميزان تصرفات غيرقانوني  منابع طبيعي در شش ماهه دوم امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل به كمتراز پنجاه درصد رسيده است .

وي ‌توليد 70 ميليون اصل نهال به تعداد هر ايراني ،‌ توسعه زراعت چوب در سطح 10 هزار و 400 هكتار، ‌توسعه فضاي سبز با همكاري مردم و سازمان هاي دولتي و شهرد اري ها به ميزان 20 هزار هكتار،‌ كنترل كانون هاي بحراني بيابانزا به ميزان 200 هزار هكتار، ‌اجراي طرح هاي آبخيزداري به ميزان يك ميليون و 375 هزار هكتار ، توسعه كشت گياهان دارويي و صنعتي در سطح 13 هزار هكتار و اجراي طرح هاي جنگل داري در 5/2 ميليون هكتار را از عمده ترين برنامه هاي اين سازمان در سال جاري  دانست.

جلالي با اشاره به سه چالش عمده و پيش روي  درجهان ،‌ گفت: تغييراقليم وگرم شدن زمين ، ‌بيابان زايي و وقوع آلودگي هاي زيست محيطي ازمهمترين چالش هاي عمده اي مي باشد كه هم اكنون جهان با آن مواجه است .

وي تاكيد كرد: ‌براساس آمارهاي جهاني سالانه پنج تا هفت ميليون هكتار از زمين هاي حاصل‌خيز جهان شور و قليايي و 14 ميليون هكتار جنگل بريده مي شود.

رئيس سازمان جنگل ها و آبخيزداري ،‌ تامين منابع اكولوژيك را يكي از رسالت هاي سازمان جنگل ها مراتع و آبخيزداري دانست و تصريح كرد: كشورما با داشتن هشت هزار گونه گياهي مقام پنجم را از نظر تنوع اقليمي وژنتيكي و ازنظرتوسعه پوشش گياهي وجنگل كاري رتبه دهم را درجهان داراست.

به گفته جلالي، هم اكنون دركشوربا توجه به اقليم شكننده دركشور،‌ ميانگين بارندگي در كشور يك سوم ميانگين بارندگي جهان و تبخير سه برابر ميانگين جهاني است و دو درصد بيابان‌هاي جهان در كشور را داراست.

جلالي  ميزان تسهيلات بانكي پرداختي به سازمان جنگل ها را در سال جاري 29 ميليارد تومان  با نرخ سود 9 تا 5/8 درصد اعلام و تصريح كرد:‌ اين ميزان تسهيلات براي  اجراي طرح هاي  مختلف در زمينه مرتع داري و جنگل داري ، ‌تامين سوخت فسيلي و زراعت چوب پرداخت شده است.

وي  در مورد  ميزان قاچاق چوب در كشور گفت:‌ براساس آمار ارائه شده ميزان قاچاق چوب كشف شده در سال جاري حدود 5 تا 6 هزار متر مكعب بوده كه اين رقم در مقايسه با ميزان قاچاق در گذشته (17 هزار متر مكعب )‌ بيش از50 درصد كاهش يافته است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
1385/12/13
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal