طرح تولید مینی‌تیوبر با استفاده از سیستم هواکشت در اردبیل رونمایی شد
همزمان با برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه در اردبیل، از طرح تولید مینی‌تیوبر سیب‌زمینی با استفاده از ترکیب باکتری‌های محرک رشد ریشه در سیستم هوا کشت در اردبیل رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل، مهندس عدیل سروی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در این مراسم گفت: سازمان جهاد کشاورزی در حوزه‌های مختلف پژوهش‌ها و مطالعات خوبی را انجام داده که برجسته‌ترین آن مربوط به تولید ارقام جدید و همچنین تغییر الگوی کشت با استفاده از شیوه‌ها و فناوری‌های جدید و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بی‌نظیر در حوزه کشت نوین با برداشت محصولات و تولید چندین برابری نسبت به گذشته است.
وی با یادآوری این که سازمان جهاد کشاورزی یکی از سازمان‌های پیشگام در عرصه پژوهشی و استفاده از فناوری‌های جدید در بخش زراعت، باغ و دام است، گفت: طرحی که امروز در قالب طرح جدید است، تولید مینی‌تیوبر با استفاده از سیستم هواکشت امکان عمل‌آ‌وری آن فراهم است.
وی یادآور شد: استان اردبیل دارای شرکت‌ها و مجموعه‌های فناور در زمینه تولید سیب‌زمینی در حال گذر به تولیدات ارگانیک در ایران است که اقدامات خوبی در همین راستا انجام شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل خاطرنشان کرد: این تکنولوژی هم از لحاظ عاری بودن از بیماری‌های ویروسی و باکتریایی سیب‌زمینی‌کاران را در تامین بذر سالم یاری می‌کند و هم از لحاظ میزان برداشت بذور مینی‌تیوبر اقتصادی است با حمایت‌های اعتباری و علمی این سازمان زمینه‌سازی شده و توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود.
به گفته وی، در این روش که مبتنی بر فن و دانش است از هر متر مربع فضای عملیات، سه هزار عدد بذر مینی‌تیوبر استحضار می‌شود که در همان شرایط در وضعیت خاک تنها 200 عدد بذر قابل برداشت است و از طرفی در این سیستم در طول سال 12 بار بذر برداشت می‌شود که در شرایط معمولی به دو بار می‌رسد.
سروی تصریح کرد: در دنیای امروزی برای تقویت کشاورزی پایدار استفاده از تکنولوژی روز دنیا اجتناب‌ناپذیر است و زمینه استفاده از علوم و فنون در کشاورزی بسیار بالاست و امیدوارم با اصلاح الگوی کشت هم در تامین امنیت غذایی به صورت سالم موفقیت های بیشتری را کسب کنیم و هم در مقابله با بحران خشکسالی و کم‌آبی کشاورزان و تولید کنندگان را یاری کرده و از منابع آبی و خاکی بهتر استفاده کنیم.
1394/09/15
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal