بخش کشاورزی در بودجه سال 95 و برنامه ششم مورد توجه جدی مجلس قرار می گیرد
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رکن اصلی اقتصاد مقاومتی برون گرا بودن رشد تولیدات داخلی است، گفت: بخش کشاورزی را باید از هر جهت مورد توجه و حمایت قرار داد تا موجب افزایش راندمان این بخش و رقابتی شدن محصولات شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، علی لاریجانی روز چهارشنبه در همایش ملی اقتصاد مقاومتی، تعاون و کشاورزی در بستر فرهنگ و مدیریت جهادی در قم، افزود: اگر حمایت ها از روش های درستی برخوردار نباشد، تبدیل به انرژی مثبت برای صادرات و رقابت پذیری نمی شود.
وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی، اضافه کرد: این امر ظرفیتی جدیدی برای کشور ایجاد کرد که اگر درست فهمیده و پیگری شود، موضوع پر اهمیتی برای این مرحله از انقلاب است و باید با توجه به تجربیات گذشته اقتصاد مقاومتی را در کشور جدی بگیریم.
وی تصریح کرد: اگر می خواهیم با توجه به اقتصاد مقاومتی هدف مهمی برای بخش کشاورزی در نظر بگیریم باید دو رکن افزایش تولید یعنی بهره وری بالاتر و نگاه برون گرا در اقتصاد مقاومتی یعنی استانداردها طوری باشد که صادرات تقویت شود را در نظر گرفت.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به مسائل بین کشور روسیه و کشورهای غربی اشاره کرد و گفت: روسیه علاقه مند به تامین نیازهای بخش کشاورزی از ایران بود که روند این کار به این دلیل که ایران استانداردهایی را در تولید فرآورده رعایت نکرده بود، طول کشید.
لاریجانی با بیان اینکه اگر این استانداردها رعایت شود می توانیم بازار جدیدی به اقتصاد خودمان اضافه کنیم، بیان کرد: عراق کشوری بزرگی و علاقه مند به استفاده از محصولات ایران است و مشکلاتی در ضوابط صادراتی و وارداتی بین ایران و عراق وجود دارد که قابل حل بین دو دولت است.
وی با اشاره به اقدام های وزارت جهاد کشاورزی گفت: گام های خوبی در جهت اینکه بخش کشاوزی توانمندتر شود و به سمت خودکفایی برود، برداشته شده و نگاه به نسبت خوبی را در این زمینه سامان یافته است.
وی بر استفاده درست از آب و منابع آبی تاکید و بیان کرد: در چند سال گذشته اقدام هایی در راستای مهار آب ها صورت گرفت و با اذن رهبر معظم انقلاب نیز حدود هشت میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی برای استفاده بهینه از آب ها در نظر گرفته شده است.
رئیس قوه مقننه با اشاره به مشکلات آبرسانی به روستاها، گفت: مبلغی از بودجه سال گذشته و حدود 500 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی برای آبرسانی به روستاهایی که مشکل دارند، در نظر گرفته شده است.
لاریجانی تاکید کرد: آبیاری تحت فشار باید در کشور سامان یابد که در این زمینه نیز مجلس یک هزار میلیارد تومان بودجه تخصیص داده است و در بودجه سال آینده نیز مبلغی در نظر گرفته می شود.
وی گفت: اگر طرحی درست و در چارچوب اقتصاد مقاومتی برای بارورکردن کشاورزی ارائه شود، به طور حتم در مجلس مورد توجه قرار می گیرد.
وی همچنین بر راه اندازی شرکت های بزرگ و مهم تاکید کرد و گفت: نگاه منظم، همه جانبه و نظام مند به بخش کشاورزی در درون اقتصاد مقاومتی می تواند کمک کند و باید از این ظرفیت استفاده بهینه کرد.لاریجانی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بارها بر نگاه همه جانبه به بخش کشاورزی تاکید کرده اند، ابراز امیدواری کرد: وزارت جهاد کشاورزی از این فرصت استفاده کند و طراحی های به موقع انجام دهد.
وی اظهار کرد: فضای لازم برای توجه خاص به مساله کشاورزی در اقتصاد مقاومتی در مجلس فراهم است و این مساله در بودجه سال آینده و در برنامه پنج ساله ششم مورد توجه جدی قرار می گیرد.
وی در ادامه با اشاره به کاهش چشمگیر قیمت نفت، گفت: در کشور عراق به دلیل تلاطمی که در قیمت نفت ایجاد شده، نگرانی وسیعی دیده می شود و علت آن اتکای اقتصاد این کشور به قیمت نفت است که بر حقوق و مزایای کارکنان تاثیر زیادی دارد و این نگرانی نیز بجاست.
رئیس مجلس تصریح کرد: ایران سال ها دچار تحریم غرب بوده و چندین برابر این کشور نیز جمعیت دارد، ولی هیچ وقت این دستپاچگی و نگرانی بین مسئولان و ملت دیده نشد.
وی ادامه داد: دلیل این مساله به واحدهای تولیدی داخلی برمی گردد که توانستند سرمایه ای برای کشور در راستای تامین نیازها به ویژه در حوزه کشاورزی و صنعت فراهم کنند.
وی افزود: گرچه می توانستیم بیشتر از این تلاش کنیم، ولی همین مقدار باعث شد آرامشی در کشور و در سخت ترین شرایط فراهم شود که سرمایه کمی نیست.
لاریجانی همچنین با اشاره به ایام الله دهه فجر، گفت: این ایام آغاز سرافرازی ملت است که حرکت جدیدی برای مردم ایران رقم خورد که بیش از سه دهه از آن ایام پرفروغ گذشته و امروز ایرانیان در جایگاهی معتبر قرار گرفته و سربلند هستند.
وی افزود: ملت ایران در بخش های مختلف توانستند کارهای شاخصی را پیگیری کنند که هر کدام در جای خود می تواند ارزیابی های خوبی داشته باشد.
وی با بیان اینکه کشاورزی از ابتدای پیروزی انقلاب مورد توجه بود و امام راحل روی خودکفایی در این بخش تاکید داشتند، گفت: در همین راستا جهاد سازندگی که نهادی انقلابی و پرتحرک بود شکل گرفت و هدف آن استفاده از ظرفیت درونی کشور با یک حرکت انقلابی بود تا نیازهای مردم در داخل کشور تامین شود.
لاریجانی اضافه کرد: بسیاری از نیروهای ارزشمند و انقلابی کشور ابتدا جذب جهاد سازندگی شدند و تلاش کردند در روستاها و شهرها روحیه پرتلاشی را القا کنند تا ملت ایران روی پای خودش در حوزه کشاورزی بایستند.
وی با بیان اینکه در بخش های مختلف کشاورزی توانستیم روی پای خود بایستیم، ادامه داد: بسیاری از این نیروها در دفاع مقدس حضور یافتند و جهاد سازندگی نقش چشمگیری در همه عرصه ها داشت و تجربیات ارزشمندی کسب کرد.
همایش ملی اقتصاد مقاومتی، تعاون و کشاورزی در بستر فرهنگ و مدیریت جهادی، در مجتمع اداری آستان حضرت معصومه(س) و با حضور آیت الله حسن عالمی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، حسین صفایی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، سید مهدی صادقی استاندار قم و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.
در این آیین از 35 طرح جهاد کشاورزی با اعتباری بالغ بر 162 هزار و 860 میلیون ریال و اشتغالزایی 240 تن به طور نمادین رونمایی شد و به بهره برداری رسید.
در این همایش از پیشکسوتان جهاد و شهادت، برگزیدگان ارائه مقاله به همایش و نمونه های سازمان تعاون روستایی تجلیل شدند.
در حاشیه این همایش نمایشگاهی از تولیدات روستایی برپا شده بود.


1394/11/14
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal