ضرورت جامع نگری در حوزه آبخیز و مشارکت مردم در پروژه های منابع طبیعی
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست سالانه اعضای نهضت سبز که با هدف انسجام بخشیدن به فعالیت های هفته منابع طبیعی و روز درختکاری برگزار شد، گفت: سخنان مقام معظم رهبری درباره توسعه و حفظ منابع طبیعی نقطه عطف راه اندازی نهضت سبز در کشور شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان جنگل ها، خداکرم جلالی افزود: حفاظت از منابع طبیعی جزء راهبردهای اساسی سازمان جنگل هاست و تهیه لایحه جامع منابع طبیعی در مجلس گام بازدارنده ای است تا میزان تصرفات، قاچاق چوب و تخریب جنگل ها و مراتع کاهش پیدا کند.
جلالی تصریح کرد: مردم مهمترین نقش را در مراقبت از منابع طبیعی دارند زیرا داشتن زندگی با نشاط و سالم مستلزم داشتن محیط زیست سالم است.
وی تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره زمین، بروز پدیده بیابان زایی، بالا رفتن غلظت آلاینده ها و کمبود آب شیرین را از چالش های زیست محیطی ایران و جهان برشمرد و یادآور شد: بشر امروز برای برون رفت از وضعیت موجود راهی به جزء توسعه و گسترش پوشش گیاهی و منابع طبیعی ندارد.
جلالی یادآور شد: راهبرد سازمان جنگل ها جامع نگری در حوزه آبخیز و مشارکت مردم در پروژه های منابع طبیعی است که متاسفانه خوب به این موضوع پرداخته نشده است زیرا اگر یک نگرش جامع و همسو در اجرای پروژه های عمومی وجود داشت امروز به این نتیجه نمی رسیدیم که بسیاری از سد های احداثی و چاه های عمیق که زمینه خشک شدن دریاچه ارومیه را فراهم کرده است به تعطیلی کشیده شود.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اجرای پروژه های ترسیب کربن و منارید با همکاری مجامع بین المللی را مدل موفق جامع نگری در منابع طبیعی دانست و گفت: مدل کارآمد این طرح ها این است که موجب توسعه روستا ها و جلوگیری از فقر و مهاجرت می شود.
وی به توسعه جنگل کاری در کشور اشاره کرد و گفت: سازمان جنگل ها در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و بهبود معیشت جوامع روستایی در قالب ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری به اجرای توسعه جنگل کاری با گونه های جنگلی و گیاهان دارویی اقدام کرده و امسال با مشارکت مردم 100هزار هکتار جنگل کاری اقتصادی در کشور انجام شده است.
جلالی در پایان با ابراز خرسندی از این نشست، منابع طبیعی را خانه اعضای نهضت سبز دانست و خواستار تعامل و تشکیل جلسات مستمر دفتر ترویج با اعضای کارگروه نهضت سبز شد.
***
بر اساس این گزارش، در نشست مهندس جلالی با اعضای ستاد نهضت سبز، دکتر غلامرضا هادربادی مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعضای ستاد نهضت سبز را به عنوان بدنه اصلی سازمان های دولتی برشمرد که از سالیان قبل با سازمان جنگل ها در برگزاری هفته منابع طبیعی مشارکت اساسی دارند.
وی شعار امسال هفته منابع طبیعی را « مدیریت جامع منابع طبیعی با مشارکت مردم» عنوان کرد و گفت: مراسم نمادین هفته منابع طبیعی امسال با جلب مشارکت همه جانبه مردم از 15 تا 21 اسفند ماه برگزار می شود.
غلامرضا هادربادی همچنین طی گزارشی به اعلام روزشمار هفته منابع طبیعی پرداخت و گفت: 15 اسفند در کشور روز درختکاری نامگذاری شده است و در این روز با برنامه ریزی های انجام شده مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور بر اساس سنت حسنه به غرس نهال می پردازند.
در این مراسم که نمایندگان سازمان های اوقاف، هلال احمر، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، نهضت سوادآموزی، سازمان دانش آموزی، بسیج سازندگی، دهیاری ها، شرکت شهرک های صنعتی و سازمان امورزندان ها حضور داشتند با ارائه گزارشی از اقدامات و تجربیات دستگاه های اجرایی به تشریح عملکرد سالانه، برگزاری جشنواره و مراسم هفته منابع طبیعی پرداختند.


1394/11/14
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal