تحقق اقتصاد مقاومتی ایران را به الگویی در جهان اسلام تبدیل می‌کند

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، تحقق اقتصاد مقاومتی را هدف نظام اسلامی عنوان کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی موجب می‌شود ایران در جهان اسلام به عنوان یک الگو معرفی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی قم، آیت‌ا... حسن عالمی در همایش ملی اقتصاد مقاومتی، تعاون و کشاورزی در بستر فرهنگ و مدیریت جهادی در قم، با بیان این که به وجود آمدن اقتصاد مقاومتی یک هدف است، افزود: اقتصاد مقاومتی موجب می‌شود دستگاه‌های مربوط به نظام با توان‏ و قدرت در برابر دشمنان بایستند و جمهوری اسلامی را در جهان اسلام به‌ عنوان یک الگو معرفی کنند.
این عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این که تعاون واژه‌ای است که در منابع دینی ما سخن بسیاری از آن آمده است، اضافه کرد: جامعه‌ای که می‌خواهد زندگی مشترک داشته باشد و همه افراد جامعه از توان یکدیگر استفاده کنند، تنها با حاکمیت فرهنگ تعاون، ممکن می‌شود.
وی بیان کرد: حقیقت و جوهره فرهنگ و مدیریت جهادی تمام وسع و توان را به کار گرفتن و از هیچ استعدادی فروگذار نکردن و با تشخیص دقیق و عمیق استفاده کردن از این موارد برای رضای خدا از گذرگاه خدمت به بندگان خدا است.

تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم توسعه
در این همایش دکتر حسین صفایی رئیس سازمان تعاون مرکزی روستایی کشور گفت: برنامه ششم توسعه که در حال رسیدگی در مجلس است باید بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برای تحقق این سیاست‌ها ایجاد شود.
وی افزود: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر اساس درون‌زا بودن و متکی به منابع داخلی بودن و همچنین برونگرا بودن برای مجموعه برنامه‌ها و پویایی و پیشرو بودن در وجوه مختلف کشور جزء تأکیدات مقام معظم رهبری است زیرا اقتصاد مقاومتی می‌خواهد اقتصاد کشور را به نقطه‌ای منتقل کند که تداوم رشد و شکوفایی اقتصادی را در شرایط سختی که ممکن است برای اقتصاد ایجاد شود تضمین کند.
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور گفت: توجه کردن به ظرفیت‌های اقتصادی برای این که یک کشور در عرصه اقتصادی پیشرفت کند یک رویکرد مهم محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: در بخش کشاورزی باید ببینیم چه ظرفیت‌هایی وجود دارد که مورد توجه نبوده و با توجه به آن‌ها اقتصاد را گسترش و تولیدات کشاورزی را وسعت دهیم تا بتوانیم ظرفیت خود در برابر بحران‌ها گسترش دهیم.
این مسوول با اشاره به این که امروز جهان تعریف خود از کشاورزی تغییر داده است، افزود: تاکنون کشاورزی به معنای تمرکز روی محصولات باغی بوده اما امروز دنیا تعریف دیگری دارد و کسب‌ و کار را تنها به تولید کشاورزی محدود نکرده و می‌گویند اگر یک واحد تولید داشته باشید باید چند برابر آن ارزش‌ افزوده ایجاد کنید.
وی با اشاره به این که در نگاه دوم به اقتصاد مقاومتی راهبرد مقابله با آسیب‌های داخلی که کشاورزی با آن مواجه شده مطرح است، افزود: در ایران زیرساخت مهم کشاورزی زمین و مقیاس آن است که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران سال گذشته مقیاس زمین‌های کشاورزی ایران کاهش پیدا کرده است.
صفایی با بیان این که راهبرد دیگر در موضوع اقتصاد مقاومتی شناخت آسیب‌ها و تلاش برای حل آن‌هاست، افزود: متأسفانه امروز می‌بینیم اراضی و امکانات کشاورزی از فرایند خارج می‌شوند که باید برای مقابله با این آسیب‌ها برنامه مؤثر داشته باشیم.
وی بیان کرد: راهبرد جدیدی که طی سه دهه در دنیا برای مقاوم‌سازی اقتصاد در مقابله با حوادث داخلی و خارجی اتخاذ کرده راهبرد تاب‌آوری اقتصاد است که به آینده نگاه دارد.

نیازمند تقویت روحیه‌ جهادی در همه حوزه‌ها هستیم
سید مهدی صادقی استاندار قم نیز در این همایش با بیان این که نیازمند تقویت روحیه جهادی و سیاست‌های واحد در همه حوزه‌ها هستیم، گفت: این هدف با عمل به اصول خدشه‌ناپذیر همدلی و هم‌زبانی محقق می‌شود.
وی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید و تیم دیپلماسی ایران با هدایت‌ها و رهبری‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب هنرمندانه مذاکرات را پشت سر گذاشته و نتیجه‌ای که موجب رفع تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران شد را به وجود آوردند.
صادقی گفت: امیدواریم بتوانیم در شرایط کنونی که نیازمند تقویت نگرش همسو، داشتن روحیه جهادی و سیاست‌های واحد در همه حوزه‌ها هستیم، باید روحیه جهادی را تقویت کنیم.
1394/11/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal