کاهش 28 درصدی بیماری های دامی و 30 درصدی تلفات طیور در سال 94
رییس سازمان دامپزشکی کشور از کاهش 28 درصدی کل بیماری های دامی و کاهش 30 درصدی کل تلفات طیور در 10 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر مهدی خلج امروز یکشنبه در نشست مطبوعاتی که به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی در محل این سازمان برگزار شد با ارایه گزارشی از اقدام ها و دستاوردهای سازمان دامپزشکی گفت: مجموعه اقدام های این سازمان در کاهش بیماری دام، طیور و آبزیان و کاهش تلفات روند قابل قبولی را داشته است.
وی در مورد کاهش 28 درصدی کل بیماری های دامی اظهار داشت: بعضی از بیماری های سریع الانتشار مانند طاعون نشخوار کننده کوچک در این مدت توانسته ایم 56 درصد نسبت به 10 ماهه سال قبل کاهش بیماری داشته باشیم.
خلج میزان کاهش بیمای تب برفکی طی ده ماهه امسال را 30 درصد و بیماری لمپی اسکن را 60 درصد عنوان کرد.
وی در مورد کاهش تلفات طیور نیز خاطر نشان کرد: کل تلفات طیور در پایان سال 91 و آغاز سال 92 حدود 11.2 درصد بوده که این رقم با مجموعه اقدام های سازمان دامپزشکی در 10ماهه سال جاری به 7.8 درصد رسیده که نشان دهنده کاهش 30 درصدی تلفات است.
رییس سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که تلفات شامل بیماری و غیر بیماری می شود، گفت: تلفات ناشی از بیماری طیور از 6.3 درصد ابتدای سال 92 به 3.4 درصد در 10 ماهه امسال رسیده است.
وی تعداد بیماری های طیور در کشور را 34 مورد عنوان کرد و اذعان داشت: 6 بیماری طیور، مشترک میان انسان و دام و 28 بیماری طیور، اقتصادی و مختص طیور می باشد.
خلج در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره اقدام های شاخص سازمان دامپزشکی، در مورد سلامت فرآورده های خام دامی، تصریح کرد: این سازمان برای تضمین کیفیت و سلامت محصولات خام دامی اقدام به نظارت و بازدید سطحی در حوزه های پرورش، حمل و نقل، استحصال و عرضه و همچنین پایش وی با بیان این که 300 هزار مرکز برای بازدید در بخش دام، طیور و شیلات وجود دارد، گفت: کارشناسان سازمان دامپزشکی در 10 ماهه امسال 2 میلیون و 263 هزار نوبت از این مراکز بازدید کردند که در نتیجه آن بالغ بر 16 هزار و 720 تن فرآورده دامی در عرصه ضبط و از قابلیت مصرف انسانی حذف شده اند.
رییس سازمان دامپزشکی کشور در مورد طیور نیز افزود: در این مدت از 747 هزار و 500 قطعه طیور که در کشتارگاه های صنعتی، کشتار می شوند، 33 هزار تن گوشت طیور که قابلیت مصرف انسانی نداشتند، حذف شده اند.
وی درباره پایش فرآورده های خام دامی نیز اظهار داشت: در مورد عسل و تخم مرغ، نتایج پایش به انتها رسیده و در مورد عسل مشکلی نداریم، اما برای تخم مرغ قرار است آخر امسال یا سال آینده نمونه برداری ها را انجام دهیم.
اجازه ورود دام زنده به کشور برای کشتار نداده ایم
خلج درباره اقدام های قرنطینه ای سازمان دامپزشکی در 10 ماهه امسال نیز با اشاره به این که بهداشت، شرط صادرات است، گفت: طی این مدت، 20 هزار و 235 مجوز بهداشتی برای 66 کالای صادراتی، 2927 گواهی بهداشتی واردات بعضی از فرآورده ها و 1637 گواهی بهداشتی ترانزیت صادر کرده ایم.
وی جلوگیری از خروج دام زنده از استان سیستان و بلوچستان را از کارهای بزرگ از سوی سازمان دامپزشکی کشور توصیف کرد و اذعان داشت: موفقیت جلوگیری از خروج دام از استان سیستان و بلوچستان با حمایت وزیر جهاد کشاورزی بدست آمده است.
وی با اشاره به 1100 کیلومتر مرز مشترک ایران با پاکستان و افغانستان و 330 کیلومتر مرز آبی با این کشورها تصریح کرد: ما در زمینه جلوگیری از خروج دام از این استان به گونه ای عمل کرده ایم که رونق اقتصادی، اشتغال و ارتقای بهداشتی را داشته باشیم و در عین حال سلامت مردم و سلامت جمعیت دامی را تضمین کنیم.
خلج اعلام کرد: ما تا کنون در هیچ منطقه ای اجازه ورود دام زنده برای کشتار در کشورمان را نداده ایم.
واردات گوشت قرمز از روسیه منع بهداشتی ندارد
رییس سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به پرسشی درباره مسایل بهداشتی واردات گوشت قرمز از روسیه، گفت: طبق ارزیابی خطر گروه متخصص اعزامی به روسیه، ما موافقت خود را با ورادات گوشت قرمز از روسیه اعلام کرده ایم و منع بهداشتی برای این کار وجود ندارد و اگر کسی متقاضی واردات این محصول از روسیه باشد می تواند به سازمان دامپزشکی کشور تقاضای خود را اعلام کند.
وی در مورد صادرات فرآورده های شیلاتی و لبنیاتی به روسیه نیز اظهار داشت: برای صادرات محصولات شیلاتی و لبنیاتی به روسیه، هیچ ممنوعیتی نداریم و تجار ایرانی باید همتاهای روس خود را برای مبادله این محصولات پیدا کنند.
خلج با اشاره به صادرات فرآورده های طیور به روسیه، تصریح کرد: در حال حاضر فقط صادرات گوشت مرغ به روسیه مطرح است و ما وضعیت سلامت و بیماری هشت زنجیره طیور در کشورمان مستند و به طرف روسی ابلاغ کردیم و منتظر پاسخ روس ها هستیم.
وی خاطر نشان کرد که تا کنون چهار واحد لبنیات کشور در سایت فدراسیون روسیه موفق به دریافت مجوز برای صادرات محصولات خود شده اند.
اختصاص اعتبار 12 میلیاردی تومانی دولت
رییس سازمان دامپزشکی کشور از تصویب اعتبار 12 میلیارد تومانی هیات دولت برای خرید واکسن تب برفکی و پرداخت غرامت به خسارت دیدگان ناشی از بیماری سل گاوی و تب مالت خبر داد.
وی افزود: هیات دولت 16 روز پیش 12 میلیارد تومان را تصویب کرد که قرار است 5 میلیارد تومان آن برای خرید واکسن تب برفکی و 7 میلیارد تومان برای پرداخت غرامت به خسارت دیدگان ناشی از سل گاوی و تب مالت اختصاص یابد.
خلج در باره تامین واکسن تب برفکی اذعان داشت: امسال میزان تامین واکسن تب برفکی، 10 درصد برنامه ما بوده است.
اجرای کد رهگیری تخم مرغ ، میگو و خاویار
رییس سازمان دامپزشکی با بیان این که در کشور، عرضه بسته های مرغ با کد رهگیری انجام می شود، اعلام کرد: کد رهگیری تخم مرغ و کد رهگیری میگو برای 73 واحد فرآوری و بسته بندی، 12 واحد خاویاری و شیر خام در حال اجرا است. وی افزود: مصرف کنندگان با ارسال کد رهگیری از طریق اس ام اس به شماره 30008903 می توانند از جزییات تولید و عرضه مرغ مطلع شوند.


1394/11/18
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal