پیشنهاد اجرای طرح آبیاری تحت فشار در 400 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به مجلس

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک با بیان این که تاکنون هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم در حوزه آب سرمایه‌گذاری نکرده است، گفت: دولت برای سال آینده، به مجلس پیشنهاد داده تا اجرای آبیاری تحت فشار در 400 هزار هکتار از اراضی کشور را تصویب کند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، علیمراد اکبری در آیین بهره‌برداری از پروژه پمپاژ و تأمین آب الغدیر مختار یاسوج، اظهار کرد: 120 هزار هکتار آبیاری نوین در این تاولت در حال اتمام است که 65 هزار هکتار آن به طور کامل پایان یافته است.
وی افزود: با تأمین اعتبار لازم این رقم به بیش از 180 هزار هکتار خواهد رسید.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سرمایه‌گذاری بی‌سابقه این دولت در حوزه آب با وجود تحریم‌های ظالمانه علیه کشور، گفت: دولت موضوع آب را در برنامه ششم به صورت خاص و ویژه و حتی خط قرمزی دیده که می‌توان امیدوار بود با یک مدیریت منسجم بحران فعلی منابع آبی و سفره‌های زیرزمینی به خوبی مدیریت شود.
وی با بیان این که دولت به موضوع آب توجه خاصی دارد، تصریح کرد: 10 میلیارد دلار برای تنظیم و مهار آب کشور تخصیص داده شده است.
اکبری گفت: برای سال 95، دولت 400 هزار هکتار برای آبیاری تحت فشار و اعتبار 2 هزار و 800 میلیارد تومان به مجلس پیشنهاد داده که به احتمال زیاد تصویب شود.
این مقام وزارت جهاد کشاورزی، پیشنهاد چنین مبلغی را 2 برابر اعتبار فعلی در زمینه آبیاری تحت فشار دانست.
معاون وزیر در امور آب و خاک، به رویکرد جهاد کشاورزی در راستای استفاده بهینه از مصرف آب اشاره کرد و توسعه آبیاری مدرن، کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای، تجارت آب مجازی، استفاده از کشت نشائی و کشاورزی حفاظتی، را از رویکردهای اصلی جهاد کشاورزی برشمرد.
وی ادامه داد: جهاد کشاورزی به دنبال توسعه افقی نیست و رویکرد اصلی آن توسعه عمودی و افزایش بهروری است.
اکبری با بیان این که استان کهگیلویه و بویراحمد در توسعه آبیاری تحت فشار از استان‌های پیشرو در کشور است، افزود: با همکاری مسئولان کهگیلویه و بویراحمد این استان جزو نخستین استان‌هایی است که منابع اعتباری در حوزه آب را به خوبی مدیریت کرده است.
وی همچنین پروژه‌های سازمان جهاد کشاورزی را امیدبخش خواند و با نام بردن از پروژه تأمین آب و اجرای آبیاری تحت فشار مختار به عنوان یک کار ارزشمند، تصریح کرد: از 63 هزار هکتار اراضی آبی کهگیلویه و بویراحمد، 36 درصد آن در آبشخور آبیاری مدرن هستند که جای بسی خوشحالی است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک با قدردانی ویژه از رئیس سازمان جهاد کشاورزی و استاندار کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: حال که وضعیت پروژه‌های موجود و اقدامات دو سال گذشته بخش کشاورزی بسیار امیدبخش است انتظار می‌رود بحث آبیاری میکرو در این استان آغاز شود.
گفتنی است؛ در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر از رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، مدیر آب و خاک، مدیر آبیاری تحت فشار، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بویراحمد و مدیر آب و خاک کهگیلویه برای تسریع در اتمام پروژه 800 هکتاری مختار قدردانی شد.
1394/11/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal