طرح واگذاری حفاظت از 5 میلیون هکتار اراضی منابع طبیعی کشور به مردم
دو میلیون و 300 هزار هکتار از مناطق بحرانی برای جلوگیری از توفان شن ، جنگل کاری شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیماَ، خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری در حاشیه طرح جنگل کاری تهران در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: اجرای این طرح سبب جلوگیری از بروز توفان شن گرد و غبار می شود و مناطق جنوبی ، شرقی و مرکزی کشور از امنیت نسبی برخوردار شده است.
وی با اشاره به طرح جنگل کاری دست کاشت در بیش از 3 میلیون و 200 هکتار تصریح کرد: 900 هزار هکتار از این طرح در عرصه های جنگلی و در رویشگاه ها انجام شده است.
رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری وسعت جنگل های کشور را 14 میلیون و 300 هزار هکتار دانست و گفت: نمره حفظ جنگل های ایران براساس آمارهای جهانی 84،6 از100 و رتبه ما نیز 16 است.
جلالی با اشاره به اینکه در سال های اخیر دیگر تصرف شخصی در منابع طبیعی کشور نداریم ، افزود : سرانه جنگل در جهان 3،4 درصد و در ایران رقم 0. هکتار 1 درصد است و طرح های عمرانی ، آتش سوزی و مقدار کمی هم تصرف غیرقانونی تاثیر منفی دارد.
وی گزارش های محیط زیست جهانی را حاکی از تولید سالانه 9 تن گاز کربینک در ایران دانست و ادامه داد: رتبه ایران در تولید گاز کربنیک در جهان 11 است که بخش اعظمی از آن مربوط به استفاده از سوخت های فسیلی و بخشی نیز به خودروها می شود.
رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به 100 هزار هکتار جنگل داری در همه استان ها گفت: این طرح در جنگل های مخروبه و اماکنی که در گذشته جنگل بوده ، اجرایی شده است.
جلالی ، واگذاری حفاظت از 5 میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی کشور را به مردم از طرح های موفق در نگهداری از جنگل ها اعلام کرد و افزود: این طرح سبب جلوگیری از تعرض به عرصه ها ، پیشگیری از آتش سوزی و مدیریت چرای دام با توجه به ظرفیت مراتع بر اثر خشکسالی می شود.

1394/12/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal