وزیر جهاد کشاورزی: طرح کشت شیرین‌بیان اقلید در کشور بی نظیر است
1398/05/24

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سفر به استان فارس با کلنگ زنی، افتتاح و بازدید از طرح‌های کشاورزی، مزرعه شیرین‌بیان اقلید را از نظر نوع طرح بی نظیر توصیف کرد و بیان داشت : مراتعی که قبلاً استفاده چندانی از آن نمی شد در یک حرکت ابتکاری به مزرعه شیرین بیان که کاشتی بسیار کم آب بر است تبدیل شده و این جای تقدیر دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، محمود حجتی پنجشنبه شب در جریان سفر خود به استان فارس در بازدید از بزرگترین مزرعه شیرین بیان کشور در شهرستان اقلید و در جمع خبرنگاران ، این  فعالیت را نو، ابتکاری و قابل تقدیر خواند و افزود: این طرح از نظر نوع کاشت و هم از نظر نظام کشت که با همکاری مسئولین و مردم عشایر منطقه به سرانجام رسیده است در سطح کشور بی نظیر است .

وزیر جهاد کشاورزی افزود: این کشت برای اولین بار در کشور انجام شده و امروز نزدیک به 100 هکتار از این مزرعه 200 هکتاری زیر کشت شیرین‌بیان رفته است .

وی به سازگاری و خاستگاه منطقه با این نوع کشت و همچنین ارزش فوق‌العاده زیادی که ریشه شیرین بیان دارد اشاره کرد و گفت:تولید شیرین بیان  در جهت تامین نیاز صنعت داخل  نقش مهمی دارد.

حجتی توسعه این نوع کشت را در کشور خواستار شد و افزود: امید است در آینده بتوانیم مراحل تکمیل فرآوری این محصول که شامل شیره گیری و پودر گرفتن را که امروزه کشورهای توسعه یافته آن را انجام می‌دهند، در داخل کشور انجام دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: تولید انبوه شیرین‌بیان و صادرات آن به جهت ارزآوری در رونق اقتصاد کشور موثر است.

وی با بیان اینکه این محصول در صنعت داروسازی کشور کاربرد زیادی دارد، افزود: تولید انبوه شیرین بیان و صادرات آن به جهت ارزآوری در رونق اقتصاد کشور موثر است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با توجه به اینکه  این گیاه بومی منطقه می‌باشد و بسیار کم آب بر است، توسعه این نوع کشت، فشار چرای بی رویه دام را از مراتع کشور کم می کند و در حفظ منابع طبیعی تاثیر مطلوب دارد.

حجتی افزود: دولت نیز با پشتیبانی علمی، فنی و همچنین تامین برق و نشاء مورد نیاز و ارائه تسهیلات، از افرادی که قصد فعالیت در چنین کشتی را دارند حمایت خواهد کرد.

 

تعداد مشاهده خبر501 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal