تدابیر دولت برای حل مشکل دامداران و مرغداران
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام از واردات 2 میلیون تن نهاده دامی خبر داد و گفت: بخش اول این محموله ها وارد و بین تولیدکنندگان توزیع شده؛ ضمن اینکه خرید مرغ مازاد به روزانه 1200 تن رسیده است.
1397/03/21

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی شرکت پشتیبانی امور دام، حمید ورناصری درباره مشکلات اخیر دامداران و مرغداران کشور که منجر به برگزاری برخی تجمعات اعتراضی شده بود و همچنین افزایش قیمت نهاده های دامی و تدابیر اتخاذ شده برای این مسائل اظهارداشت: بخشی از افزایش قیمت نهاده های دامی متاثر از قیمت بازارهای جهانی بوده است.

برنامه ریزی برای واردات 2 میلیون تن نهاده دامی

وی ادامه داد: شرکت پشتیبانی امور دام نیز طی 2 الی 3 ماه اخیر حدود 2 میلیون تن نهاده دامی شامل ذرت، کنجاله سویا و ذرت خریداری کرده، بخش اول این محموله ها وارد کشور شده و بین مرغداران و دامداران توزیع شده که تاثیرات مطلوبی در بازار داشته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه شرکت پشتیبانی امور دام توزیع خود را با قیمت های اعلامی ادامه خواهد داد، افزود: مرغداران و دامداران می توانند با مراجعه به ادارات کل شرکت پشتیبانی امور دام در مراکز استانها، متناسب با ظرفیت جوجه ریزی خود یا ظرفیت واحد دامداری خود این اقلام را دریافت نمایند.

ورناصری با اشاره به متعادل تر شدن شرایط بازار نهاده ها نسبت به هفته های اخیر، اضافه کرد: قیمت ذرت در حال حاضر چندان بالا نیست و درباره آن نگرانی وجود ندارد، تنها نگرانی که وجود داشت درباره کنجاله سویا بود؛ در مورد ذرت و جو ، هم وضعیت قیمت و هم موجودی مناسب است.

وی با بیان اینکه مرغداران ما درباره قیمت کنجاله سویا نگران بودند، گفت: ما قیمت نهاده را 1950 تومان در مراکز استانها اعلام کردیم و بخشی از محموله هایی که رسیده بود را توزیع کردیم و توزیع همچنان ادامه دارد.

ورناصری ادامه داد: ذرت را نیز در مراکز استانها 1100 تومان و جو را 1080 تومان تحویل می دهیم.

کاهش تعرفه واردات کنجاله سویا نیاز به بررسی دارد

ورناصری در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینکه برخی فعالان این بخش معتقدند دولت برای اینکه تاثیر افزایش قیمت جهانی نهاده ها بر بازار داخل را کنترل کند باید تعرفه واردات کنجاله سویا را 5 درصد کاهش دهد، گفت: این مساله نیاز به بررسی دارد، کاهش تعرفه حتما تاثیرگذار است اما به عنوان یک عامل نهایی همیشه تلقی نمی شود، به دلیل اینکه بخش زیادی هم دانه سویا وارد می شود و استخراج روغن نیز صورت می گیرد.

وی افزود: بنابراین باید بررسی دقیقی روی تعرفه ها صورت بگیرد، چه درباره افزایش و چه درباره کاهش آن. چون علاوه بر واردات کنجاله، دانه سویا هم وارد می شود و در داخل کشور استخراج روغن نیز صورت می گیرد، بنابراین باید به گونه ای عمل کنیم که در سطح کلان، منافع کشور تامین شود.

این مقام مسئول دولتی ادامه داد: اما در کلیت بحث، این مساله در حیطه وظایف معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی است؛ به اعتقاد بنده آنچه وزارتخانه می توانست در بحث حمایت انجام دهد حجم بالای خرید و توزیع با قیمت پایین است.

ورناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه قرار است جلسه ای میان شورای اقتصاد، ستاد تنظیم بازار، وزارت جهاد کشاورزی و تشکل های مرغداران برگزار و درباره مشکلات این صنف تصمیم گیری شود، گفت: جلسات به صورت مستمر در حال برگزاری است، تقریبا روزی نیست که ما با تشکل های دامداران و مرغداران در ارتباط نباشیم.

خرید روزانه 1200 تن مرغ مازاد/ خرید مرغ زنده در برخی استانها

وی همچنین در پاسخ به سوال درباره مشکل مرغداران که معتقدند عرضه زیاد مرغ در بازار و کاهش بیش از اندازه قیمت آن، همزمان با افزایش قیمت خوراک مرغ، منجر به زیان آنها شده است، گفت: شرکت پشتیبانی امور دام روزانه حدود 1200 تن مرغ مازاد را جمع آوری می کند تا عرضه زیاد مرغ در بازار، منجر به کاهش بیشتر قیمت نشود؛ همین اقدام موجب شد روند کاهش قیمت مرغ متوقف شود و قیمت در حال حاضر رو به افزایش است.

وی ادامه داد: ما همچنان روند خرید را به صورت مرغ منجمد و در برخی استانها که حجم تولید بالایی دارند به صورت مرغ زنده ادامه می دهیم تا قیمت برای تولیدکنندگان به سطحی منطقی برسد و منجر به زیان آنها نشود.

ورناصری گفت که مرغ های خریداری شده بعنوان ذخیره تلقی شده و در مواقعی که بازار با کمبود عرضه مواجه می شود، در بازار عرضه خواهد شد.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal