نهمین جلسه ستاد ملی مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی برگزار شد
1398/04/19

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طرح جایگزین شاکله اصلی و نقشه راه سازمان جنگل‌هاست و جنگل، بدون برداشت چوب باید روی پای خودش بایستد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مهندس خلیل آقایی در نهمین جلسه ستاد ملی مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی و نهمین نشست بررسی اقدامات صورت گرفته در راستای حفظ و احیای درختان شمشاد خطاب به شورای عالی جنگل اظهار داشت: هر کارشناس و صاحب نظری در جامعه که دل در گرو جنگل دارد باید با عزت و احترام دعوت شود و ارائه نظر کند تا این گونه نباشد که کسی بگوید درباره جنگل ایده و نظر داشتم اما کسی به نظراتم توجه نداشت!

ثبت جهانی جنگل مسئولیت سازمان را دوچندان کرد

رییس سازمان جنگل‌ها، از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دست‌اندرکاران بخش جنگل، دانشگاهیان، اساتید دانشگاه به خاطر ثبت جنگل هیرکانی تشکر کرد و گفت: پس از ثبت جهانی جنگل هیرکانی ماموریت‌ها و مسئولیت‌های سازمانی در داخل و خارج دو چندان شده است و هر کاری برای حفاظت از جنگل‌های هیرکانی لازم باشد را انجام می‌دهیم و در این زمینه اصلاً نباید از وظیفه خود کوتاه بیاییم.

وی حل مشکل شمشادهای هیرکانی را از اولویت‌های مهم و در دست اجرای سازمان جنگل‌ها برشمرد و از شورای عالی و معاونت امور جنگل خواست با راه‌اندازی توفان فکری و بهره‌گیری از خرد جمعی، از نظرات علمی، فنی و مطالعه شده صاحب‌نظران و کارشناسان جنگل در زمینه جنگل های هیرکانی و شمشادها استفاده کنند.

طرح جایگزین، طرح ماندگار برای حفظ جنگل است

آقایی همچنین در نشست مزبور تاکید کرد: طرح جایگزین به حفظ جنگل کمک خواهد کرد چون طرح تنفس یک طرح پنج ساله است و در برنامه ششم توسعه پایان پیدا می کند اما طرح جایگزین طرح ماندگار و پایه و اساس حفظ جنگل خواهد بود.

این مسئول منابع طبیعی کشور در ادامه خاطرنشان کرد: عده‌ای مخالف طرح تنفس جنگل هستند و آشکارا در این زمینه سخنرانی می‌کنند و ما باید با اجرایی کردن طرح جایگزین جنگل، به گونه ای عمل کنیم که کسی به خودش جرات ندهد ماهیت طرح تنفس را زیر سوال ببرد.

رییس سازمان جنگل‌ها همچنین با بیان این که تنها 307 هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی شده و جزء میراث جهانی محسوب می‌شود یادآوری کرد: در حال حاضر یک میلیون و هفتصد هزار هکتار جنگل هیرکانی باقی مانده است که این منابع ارزشمند حیاتی باید همین مسیر را طی کند و جهانی شود.

بر اساس این گزارش، در نشست مزبور مدیران کل منابع طبیعی چهارگانه شمال، موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع و معاونین و مدیران ارشد سازمان جنگل‌ها حضور داشتند.

تعداد مشاهده خبر74 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal