تولید 10 هزار تن گوشت ماهیان خاویاری و 100 تن خاویار پرورشی در افق 1404
1398/03/22

تولید 10 هزار تن گوشت ماهیان خاویاری و 100 تن خاویار پرورشی در افق 1404 در کشور هدفگذاری شده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی  به استان گیلان، مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: در راستای تحقق این هدف، در حال حاضر در 20 استان گشور 126 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری فعال وجود دارد و ظرفیت تولید این مزارع نزدیک به 6500 تن گوشت و 100 تن خاویار پرورشی می باشد.

دکتر ناصر کرمی راد در جریان بازدید از مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید دکتر بهشتی با بیان این که ما به دنبال توسعه مزارع پرورش ماهیان خاویاری هستیم، اظهار داشت: تا پایان سال 97 تعداد 70 فقره پروانه موافقت اصولی تاسیس مزارع پرورش ماهیان خاویاری صادر شده است.

وی افزود: در سال 97 استان مازندران با تولید 2.8 تن خاویار پرورشی و استان گیلان با تولید 2.5 تن خاویار به ترتیب رتبه های نخست و دوم را در کشور به خود اختصاص داده اند.

کرمی راد تصریح کرد: از 126 مزرعه فعال پرورش ماهیان خاویاری، 47 مورد آن در استان گیلان، 21 مزرعه در مازندران، 3 مزرعه در گلستان و بقیه در سایر استان ها مانند خوزستان، فارس، قم و یزد فعالیت می کنند.

وی گفت: امسال بخش خصوصی نیز در مازندران موفق به تولید و تکثیر انبوه بچه ماهیان خاویاری گونه فیل ماهی و سای گونه ها شده که وابستگی تامین بچه ماهی به بخش دولتی را کاهش می دهد.

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران درباره تولید گوشت ماهیان خاویاری و خاویار پرورشی اذعان داشت: در سال گذشته نزدیک به 2800 تن گوشت و 5974 کیلوگرم خاویار پرورشی از 126 مزرعه به دست آمد.

وی گفت: از 5974 کیلوگرم خاویار پرورشی به دست آمده در 9 ماهه سال 97 نزدیک به 1400 کیلوگرم به صورت رسمی و طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران صادر و مابقی در داخل کشور مصرف شده است.

در حاشیه این بازدید، سرپرست مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری دکتر بهشتی در گفت و گو با خبرنگار ما درباره برنامه رها سازی بچه ماهیان خاویاری اظهار داشت: برنامه رهاسازی بچه ماهیان خاویاری و پرورشی در سال جاری طبق جدول ابلاغیه از سوی سازمان شیلات ایران 1.5میلیون قطعه با متوسط وزن 2 گرم است.

مهندس کامران حسینی افزود: با توجه به این که انواع بچه ماهیان خاویاری دریای خزر در فهرست انقراض قرار گرفته اند، در این مرکز تکثیر و تولید و تعداد مشخصی از آنها طبق برنامه پیش بینی شده در رودخانه سفیدرود که مهمترین رودخانه مهاجر مولدین خاویاری است، رهاسازی می شود.

وی با بیان این که بازسازی ذخایر بچه ماهیان خاویاری از اواخر خرداد آعاز و تا پایان تیرماه ادامه دارد، خاطر نشان کرد: سال گذشته برنامه رهاسازی بچه ماهیان خاویاری 1.5 میلیون قطعه بود، اما ما توانستیم 1.7 میلیون قطعه رها سازی انجام دهیم.

حسینی ادامه داد: پنج گونه ماهیان خاویاری بومی در خزر داریم که با توجه به مولدین موجود، دو گونه تاس ماهی ایرانی و گونه ازون برون بیشترین رها سازی بچه ماهی را به خود اختصاص داده اند.

وی گفت: سایر گونه ها مانند فیل ماهی برای آبزی پروری تکثیر می شوند و گونه شیپ و چالباش در صورت صید مولد از دریای خزر، امکان تکثیر و رها سازی بچه ماهی آنها وجود دارد.

سرپرست مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید دکتر بهشتی تصریح کرد: روش جمع آوری ماهیان خاویاری مولد نیز از طریق شرکت های تعاونی صید پره و همچنین صید گاه های اداره شیلات استان گیلان که در طول نوار ساحلی مشغول به صید هستند، صورت می گیرد.

وی اذعان داشت: برای تولید و تکثیر 1.5 میلیون قطعه بچه ماهی خاویاری باید 200 مولد نر و ماهی داشته باشیم و این در حالی است که امسال فقط 75 مولد نر و ماده داشتیم.

تعداد مشاهده خبر66 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal