ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﺑﺰرﮔﺘﺮﻳﻦ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ملی؛ شعار هفته منابع طبیعی
1397/11/23

سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور شعار امسال هفته منابع طبیعی را «ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﺑﺰرﮔﺘﺮﻳﻦ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ملی» تعیین کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، 15 تا 21 اسفند ماه هر سال هفته «منابع طبیعی و آبخیزداری» نامگذاری شده است و نخستین روز این هفته در تقویم تاریخ  بنام روز « درختکاری» است که در این روز مردم با حضور در پارک ها و جنگل ها و یا مناطق مختلف شهر با کاشت درخت به استقبال سال نو رفته و با انجام این کار نمادین در آستانه بهار، زندگی را به زمین باز می گردانند.

درختان به عنوان بزرگترین گونه گیاهان روی زمین بسیار حیاتی هستند، آنها درست عکس تنفس ما عمل می کنند، دی اکسید کربن و گازهای مضر دیگر را جذب می کنند و اکسیژن پس می دهند تا بدین طریق اکسیژن خالص را برای نفس کشیدن در اختیار ما قرار دهند.

در مورد اهمیت درختان هرچه گفته شود کم است اما همین بس که اثر گازهای گلخانه ای را کاهش می‌دهند، خاک را تثبیت می‌کنند و در نتیجه از فرسایش خاک و همچنین آلودگی آب جلوگیری می‌کنند. برای پرندگان و سایر حیوانات زیستگاه فراهم می‌کنند، در شهرها دمای هوا را پایین می‌آورند و خنک می‌کنند، پرندگان را به شهر باز می‌گردانند و میزان قابل توجهی سایه ایجاد می‌کنند. آلودگی صوتی را کم کرده و موجب کاهش هزینه های انرژی مورد نیاز خانه ها می شوند.

در راستای ارج نهادن به هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، رهبر معظم انقلاب خواستار اهتمام همگانی بیشتر در خصوص پاسداری از فضای سبز و ترویج  امر درختکاری شدند و توصیه هرساله ایشان برای حفظ جنگل‌ها و مراتع، حجت را برای صیانت از منابع طبیعی برهمگان تمام کرده است.

سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به تاسی از اندیشه‌های طبیعت‌دوستانه  مقام معظم رهبری جهت فرهنگ‌سازی حفظ منابع طبیعی و ترویج درختکاری از اقشار مختلف مردم  دعوت می‌کند با پیوستن به روز ملی درختکاری، قدم بزرگی در جهت سرسبزی ایران عزیز بردارند.

بر این اساس، روز ﺷﻤﺎر ﻫﻔﺘﻪ منابع طبیعی از سوی سازمان جنگل ها بدین شرح اعلام می‌شود:

چهارشنبه 15 اسفند ماه  روز ملی درﺧﺘﻜﺎری

پنج شنبه  16 اﺳﻔﻨﺪ ماه روز ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻃﺒﻴﻌﻲ، ﻣﺮدم، احیا  و ﺗﻮﺳﻌﻪ جنگل‌ها و ﻣﺮاﺗﻊ

جمعه 17اسفند ماه ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻃﺒﻴﻌﻲ، ﻣﺮدم، اﺋﻤﻪ ﺟﻤﻌﻪ وجماعت

شنبه   18 اسفندماه  ﻣﻨﺎﺑﻊ طبیعی، مردم و حفاظت و ﺣﻤﺎﻳﺖ

ﻳﻜﺸﻨﺒﻪ 19 اسفند ماه  منابع طبیعی، مردم، آبخیزداری و مقابله با سیل و خشکسالی

دوشنبه 20 اسفند ماه  منابع طبیعی ، مردم، بسیج و همیاران طبیعت

سه شنبه  21 اسفند ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻃﺒﻴﻌﻲ، ﻣﺮدم و ﻣﺠﺎﻣﻊ ﻋﻠﻤﻲ و داﻧﺸﮕﺎﻫﻲ  

*شایان ذکر است هرگونه برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم هفته منابع طبیعی و یا تغییرات احتمالی در محل برگزاری از طریق این سایت اطلاع‌رسانی می‌شود.

تعداد مشاهده خبر68 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal