تدوین سند الگوی کشت محصولات زراعی و باغی در اراضی آبی کشور
1397/09/14

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از تدوین سند پتانسیل الگوی کشت محصولات زراعی و باغی در اراضی آبی کشور خبر داد و گفت: ما برای این سند یک برنامه جامع داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی مهندس عباس کشاورز در همایش بزرگداشت روز جهانی خاک که در محل ساختمان وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: این سند، نقشه راه تولید کنندگان است و همه باید کمک کنیم تا این سند عملیاتی شود.

وی با بیان این که سند پتانسیل الگوی کشت محصولات زراعی و باغی نتیجه یک کارمطالعاتی چهار ساله است، تصریح کرد: این سند مبتنی بر اقلیم، اطلاعات خاک های کشور، شناخت فیزیولوژی گیاهان و تناسب محصولات برای منطق مختلف کشور آماده شده است.

کشاورز افزود: در این سند محدودیت ها و وضعیت هر محصول در هر منطقه شناسایی شده واز این اطلاعات می توان در امور زراعی وباغی استفاده کرد.

وی با تاکید بر این که رفتار ما با خاک، گیاه، ماشین آلات و آفت باید در راستای تقویت خاک باشد، تصریح کرد: در این صورت منابع آب تقویت می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در صورت تغییر رفتار ما با طبیعت، محیط زیست و خاک می توانیم سالی حداقل 5 صدم و حداکثر یک دهم ماده آلی خاک را افزایش دهیم و فضای موجود، فضای امید و افزایش تولید است.

وی افزایش مواد آلی در خاک کشاورزی را ضروری خواند و اذعان داشت: ما باید به دنبال پایداری سرزمین، تولید، اقتصاد و محیط اجتماعی باشیم.

کشاورز ادامه داد: ما در عملیات احیای خاک، فقط به فیزیک آن می پردازیم در حالی که بیولوژی خاک نیز باید تقویت شود.

کشاورز بر اجرای کشاورزی حفاظتی در اراضی زراعی و باغی تاکید ورزید و تصریح کرد: کشاورزان باید 30 تا 40 درصد کلش محصولات را بعد از برداشت روی زمین بگذارند، زیرا این اقدام موجب می شود خاک در زمستان گرم بماند و برف را روی خاک حفظ شود ضمن آن که 40 درصد تبخیر آب را در تابستان کاهش می دهد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در عین حال مصرف کود زیستی در اراضی کشاورزی را ضروری خواند و گفت: ما در کشاورزی باید سهمی برای خاک از کود زیستی قایل شویم.

وی اظهار داشت: هر کسی که زراعت یا باغداری می کند باید گیاهی بکارد که در یک دوره، خاک را حاصلخیز کند.


تعداد مشاهده خبر168 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal