تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی کاهش یافته است
1397/09/14

با اقدامات انجام شده طی 11 سال گذشته از مساحت تغییر کاربری غیر مجاز کاسته و تعداد تغییر کاربری مجاز افزایش یافته که نشان دهنده حاکمیت تدریجی قانون در عرصه های کشاورزی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان امور اراضی کشور امروز چهارشنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک با اعلام این مطلب گفت: از سال 85 تا کنون حدود 180 هزار مورد تغییر کاربری غیر مجاز به مساحت 47 هزار هکتار شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شده که از این میزان برای 50 هزار مورد حکم قلع و قمع گرفته ایم.

مهندس علیرضا اورنگی خاطر نشان کرد:تغییر کاربری را یکی از تهدیدهای مهم حاصلخیزی خاک دانست و اظهار داشت: تغییر کاربری بر کاهش کمیت و کیفیت خاک تاثیر می گذارد.

اورنگی با بیان این که طی 60 سال گذشته یک میلیون هکتار از مساحت اراضی کشاورزی دارای خاک حاصلخیز به دلایل مختلف از جمله توسعه شهرها، اجرای طرح های عمرانی در حاشیه شهرها و تغییر کاربری اراضی مجاز و غیر مجاز از چرخه تولید خارج شده است، گفت: حدود نیمی از این میزان اراضی به علت توسعه شهرها، ساخت و سازها و پروژه های عمرانی در حاشیه شهرها از چرخه تولید خارج شده است.

وی افزود: بر اساس آمار سازمان امور اراضی، سالانه حدود 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به صورت غیر مجاز و یا با مجوزهای کمیسیون ها، تغییر کاربری می شوند.

اورنگی ادامه داد: با خروج هر هکتار از زمینه های حاصلخیز کشاورزی از چرخه تولید، امنیت غذایی 20 ایرانی به خطر می افتد.

وی با اشاره به این که تعداد شهرهای کشور از 200 مورد در سال 1335 به 1245 مورد افزایش یافته است، تصریح کرد: 70 درصد این شهرها در دشت ها و مناطق دارای خاک حاصلخیز و آب مناسب ایجاد شده است.

رییس سازمان امور اراضی کشور، گسترش نامتناسب حریم شهرها در اطراف اراضی کشاورزی را از دیگر چالش ها و تهدیدات بخش کشاورزی دانست و گفت:طبق مقررات شورای عالی معماری شهرسازی، مساحت حریم شهرها باید حدود 3 تا 5 برابر محدوده شهرها باشد در حالی که حریم صدها شهر در مواردی تا 10 برابر است که نشان می دهد 3 تا 4 میلیون هکتار اراضی کشاورزی در داخل شهرها قرار گرفته اند.

وی در ادامه تبدیل بی رویه روستاها به شهر، ناهماهنگی دستگاه ها برای صدور مجوزهای ساخت و ساز و عدم تصویب کاربری اراضی کشاورزی و در نظر نگرفتن مزیت حاصلخیزی خاک در قوانین و مقررات به ویژه در طرح های توسعه ای را از دیگر چالش های مربوط به خاک کشاورزی برشمرد.

اورنگی گفت: این سازمان با توجه به قانون حفظ اراضی کاربری، قانون جلوگیری از خردشدن اراضی کشاورزی و سایر قوانین بالادست در حوزه زمین برای صیانت از اراضی کشاورزی، خاک اقداماتی انجام داده ایم.

وی افزود: راه اندازی حدود 350 اکیپ گشت های حفاظتی، راه اندازی سامانه ارتباط مردمی حفاظت از اراضی کشاورزی با شماره 131، تصویب مقدمات راه اندازی یگان حفاظت اراضی کشاورزی، برخورد با متخلفان بر اساس قانون و ایجاد کارگروه مبارزه با زمین خواری از جمله اقدامات این سازمان هستند.


تعداد مشاهده خبر139 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal