اجرا ي طرح مبارزه بيولوژيك براي احياي ماهي كيلكا در درياي خزر
1387/08/18

 

معاون وزير جهاد كشاورزي از اجراي طرح مبارزه بيولوژيك براي ا حيا، افزايش و به حد تعادل رساندن ماهي كيلكا در درياي خزر با هماهنگي پنج كشور حاشيه اين دريا خبر داد.         

وحيد زارع در گفتگو با خبرنگار فارس در اروميه يكي از عوامل تاثيرگذار در كاهش ماهيان كيلكا در درياي خزر را وجود، حمله و يا بروز پديده‌اي توسط آبزي به نام شانه‌دار عنوان كرد و گفت: اين آبزي بر اثر آب توازن كشتي‌ها از شمال خزر وارد اين دريا شده است كه كاهش مقدار قابل توجه ماهي كيلكا را به دنبال داشته است.

وي از تشكيل كميته ملي مبارزه با شانه‌دار براي رفع اين مشكل خبر داد و اظهار داشت: دبيرخانه اين كميته در موسسه تحقيقات شيلات ايران است كه توسط معاون اجرايي رياست جمهوري هدايت مي‌شود.

زارع اضافه كرد: براساس تحقيقات صورت گرفته براي مبارزه بيولوژيك با گونه شانه‌دار خزر به منظور حفظ بهتر ماهيان كيلكا در اين دريا، گونه شكارچي برواتا در دريا رها مي‌شود.

وي گفت: براساس تصميمات اخير با همكاري و هماهنگي پنج كشور حاشيه درياي خزر طرح مبارزه بيولوژيك در خزر اجرا مي‌شود.

زارع يادآور شد: اقداماتي در زمينه اجراي اين طرح در حد تحقيقات محله‌اي در ساحل ايران انجام شده است.

وي طرح بيولوژيك را يكي از روش‌هاي مبارزه با شانه‌دار اعلام و خاطرنشان كرد: امكان اجراي اين طرح با توجه به دانش روز ثابت شده است كه اميدواريم با هماهنگي‌هاي صورت گرفته بتوانيم با رهاسازي آبزي برواتا با موضوع شانه‌دار مبارزه كرده و ضمن حفظ منابع و ذخاير ماهي كيلكا در درياچه آن را افزايش و به حد تعادل برسانيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
ثواب و اهميت نصيحت و خيرخواهي.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal