الگوي كشت محصولات كشاورزي سالانه به استان‏ها ابلاغ مي شود
1391/06/13

معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: كشاورزان كشت محصولات خود را بر اساس الگوي كشت ارائه شده توسط وزارت جهاد كشاورزي سازماندهي كنند.

مجيد خليلي خشنود در حاشيه نمايشگاه دولت مهر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار داشت: در زمينه افت قيمت برخي از محصولات كشاورزي برنامه‌‌اي با عنوان الگوي كشت در كشور ارائه شده است.

وي با اشاره به اينكه هر سال وزارت جهاد كشاورزي بر اساس الگوي كشت، سطح زير كشت و سطح توليد را به استان‏ها ابلاغ مي‏كند، خاطرنشان كرد: بر اساس اين طرح كشاورزان كشت محصولات را با دريافت مشاوره آغاز مي‏كنند.

معاون وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه متاسفانه بيشتر كشاورزان بر اساس تصميم و دريافت ذهني از بازار اقدام به كشت محصولات مي‏كنند، اضافه كرد: اين اقدام به كشت بر اساس تجربيات گذشته كشاورزان است.

وي با اشاره به اينكه در سال‏هاي گذشته بازار صادراتي بسيار قوي در كشور عراق براي محصولات كشاورزان كشور ايجاد شده بود، تصريح كرد: اين بازار به ويژه در زمينه محصولات سبزي و صيفي‌جات كشش‌پذيري بالايي داشت.

خليلي خشنود با بيان اينكه بر اساس كشش‌پذيري بالاي بازار عراق كشاورزان اقدام به كشت محصولات و صدور آن به بازار مذكور مي‏كردند، ادامه داد: پس از پايان درگيريها در اين كشور و استقرار حكومت برنامه‌ هاي توسعه كشاورزي در عراق پياده‌سازي شد و كشاورزان آن اقدام به كشت برخي از محصولات مورد نياز خود كردهاند.

وي با تاكيد بر اينكه حدود دو سال است كه در برخي از ماه‏هاي سال اقليم كردستان و دولت عراق از توليدات داخلي خود حمايت مي‏كند، يادآور شد: واردات برخي از اقلام را به عراق ممنوع كرده‏‌اند.

معاون وزير جهاد كشاورزي با اشاره به اينكه كشاورزان محصولات خود را بر اساس اينكه به بازار عراق صادر مي‏شوند، كشت مي‏كنند، خاطرنشان كرد: اين امر سبب اشباع بازار داخلي و به تبع آن افت قيمت محصولات در كشور مي‏شود.

وي به ملاقات خود با معاون وزير جهاد كشاورزي عراق اشاره كرد و افزود: با رايزني‏ها و توافقات صورت گرفته مقرر شد اگر بازار عراق برخي از محصولات را وارد نمي‏كند به كشاورزان ايران اطلاع دهد تا كشت خود را بر اساس الگوي كشت سازماندهي كنند.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal