۳۲14كيلومتر خطوط مهار آتش درعرصه هاي منابع طبيعي تاكنون احداث شده است
1386/12/21

مديركل روابط عمومي سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: تاكنون سه هزار و ‪۲۱۴كيلومتر خطوط مهار آتش موسوم به آتش بر جهت پيشگيري از حريق در عرصه‌هاي منابع طبيعي احداث شده است.

مهندس علي چنانه در آخرين روز از هفته منابع طبيعي كه به عنوان روز منابع طبيعي، حفاظت و قانون نامگذاري شده است، در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود: به منظور ايجاد سرعت عمل در كشف و شناسايي حريق در جنگل‌ها و مراتع و تسهيل در اجراي عمليات اطفاء از امكانات ماهواره اي، هواپيماهاي گشت و بالگرد براي هلي برد گروه‌هاي عملياتي و اطفاي هوايي بهره‌گيري مي‌شود.

وي اظهار داشت: تجهيز گروه‌هاي عملياتي به وسايل مورد نياز از جمله خودرو كمك دار، كپسول آتش نشاني، مخازن ثابت و متحرك، تجهيزات انفرادي و گروهي از ديگر اقدام‌هاي اين پروژه بوده است.

وي همچنين از ايجاد ‪۲هزار و ‪۳۱۰كيلومتر كمربند حفاظتي عرصه‌هاي منابع طبيعي از سال ‪۱۳۷۹تاكنون خبر داد و گفت: كمربند حفاظتي كه به منظور مشخص كردن مرز بين اراضي ملي و مستثنيات و پيشگيري از تخريب و تجاوز به عرصه‌هاي ملي ايجاد مي‌شود، در قالب اقدام‌هايي نظير ايجاد كانال، فنس كشي، سيم خاردار و كمربند سبز (درختكاري با استفاده از گونه هاي متمايز منطقه) انجام مي‌گيرد.

چنانه سپس گفت: تاكنون به طور متوسط ‪۵۹درصد از سطح عرصه‌هاي منابع طبيعي به ميزان ‪۸۰ميليون هكتار (حدود ‪۵۰درصد از خاك كشور) تحت پوشش ارتباطات راديويي قرار گرفته است.

وي با بيان آنكه اين مقدار در عرصه‌هاي جنگلي شمال كشور به ‪۸۲درصد مي رسد، افزود: طراحي شبكه راديويي براي پوشش كامل كشور از سال ‪۷۳به منظور برقراري تسهيلات مناسب بين نيروهاي حفاظتي در عرصه‌ها و مراكز منابع طبيعي آغاز شده است.

وي درخصوص مميزي اراضي گفت: ‪۹۸درصد اراضي منابع ملي كشور تاكنون شناسايي و براي آنان برگ تشخيص صادر شده است.

وي افزود: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور به نمايندگي از دولت جمهوري اسلامي تاكنون موفق به اخذ ‪۱۱۷ميليون هكتار سند به نام دولت شده ضمن آنكه نقشه برداري ‪۱۴۲ميليون هكتار از اراضي ملي كشور خاتمه يافته است و ‪۲۱ميليون هكتار باقي مانده در برنامه پنج ساله چهارم به پايان خواهد رسيد.

چنانه با بيان آنكه سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور نسبت به تشكيل بانك اطلاعات توصيفي اراضي اقدام كرده است، تصريح كرد: اين سازمان سالانه پاسخگوي ‪۲۰۰هزار استعلام از مراجع مختلف نظير اداره‌هاي برق، آب، دفاتر اسناد رسمي و ... است.

وي استعداديابي و بهره برداري از اراضي ملي را از ديگر فعاليتهاي اين سازمان اعلام كرد و گفت: زمين‌هاي مستعد كشاورزي در اراضي منابع ملي و دولتي با مقياس ‪۲۵۰۰۰/۱در سطح كل كشور توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور شناسايي مي‌شوند.

وي افزود: در اين خصوص، در فاز نخست نسبت به شناسايي خصوصيات اقليمي، زمين شناسي، خاك شناسي، پوشش گياهي و كاربري اراضي اقدام و در مرحله بعد اراضي غيرقابل واگذاري كه به لحاظ قانوني، موانع حقوقي و مالكان اراضي و ... ممنوعيت دارند، شناسايي مي‌شوند.

مديركل روابط عمومي سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور در ادامه سطح مصوب عمليات مكان يابي اراضي جهت تخصيص به سازمان امور اراضي در سال ‪۱۳۸۶در سطح كل كشور را ‪۱۲۱هزار هكتار اعلام كرد و گفت: تاكنون بيش از ‪۱۵۵هزار هكتار (بيش از ‪۱۲۸درصد برنامه مصوب) عمليات مكان يابي و تخصيص اراضي صورت گرفته است.

وي افزود: بررسي و تعيين تكليف پرونده‌هاي سنواتي موضوع مواد ‪۳۱و ‪۳۲ آيين نامه اجرايي لايحه واگذاري و احياي اراضي كه تا ‪۱۹تيرماه سال گذشته بخشي يا كل بهاي اراضي را پرداخت كرده‌اند و همچنين رسيدگي به پرونده‌هاي متشكله ماده ‪۳۴قانون اصلاح قانون حفاظت و بهره برداري از ديگر اقدام ها در اين زمينه بوده است.

چنانه همچنين با اشاره به اجراي پروژه پيش آگاهي، پيشگيري و كنترل آفات و بيماري‌ها در سطح عرصه‌هاي منابع طبيعي، اظهار داشت: با تلاش كارشناسان متخصص منابع طبيعي، تاكنون ‪۴۷ميليون هكتار از عرصه‌هاي منابع طبيعي كشور تحت عمليات پيش آگاهي و مراقبت قرار گرفته است.

به گفته وي، شناسايي كانون‌هاي آفات و بيماري‌هاي جنگلي و مرتعي اعم از بحراني، نيمه بحراني و غيربحراني به منظور اطلاع به موقع از وضعيت زيستي آفات و اقدام به موقع براي پيشگيري و كنترل آن انجام مي‌گيرد.

وي افزود: به دليل رعايت مسايل زيست محيطي و با پرهيز از مصرف تركيبات شيميايي در كنترل آفات و بيماري ها، نزديك به ‪۷۷درصد از كانون‌هاي بحراني آفات با استفاده از روش مكانيكي كنترل شده است.

 

وي در ادامه از اجراي پروژه تامين و جايگزيني سوختهاي مناسب به جاي هيزم و چوب خبر داد و گفت: ‪۷۱درصد از اراضي جنگلي و مرتعي و بياباني كشور به منظور جلوگيري از قطع درختان و برداشت غيرمجاز هيزم و بوته و تامين سوخت مناسب براي روستاييان، عشاير و جنگل نشينان تحت مطالعه و تهيه طرح مصوب قرار گرفته است.

چنانه ادامه داد: طي هماهنگي با وزارت صنايع و معادن و به منظور نظارت بر فعاليتهاي بهره برداري معادن در عرصه‌هاي منابع طبيعي، دستورالعمل مشترك به منظور چگونگي ارايه پاسخگويي به درخواست متقاضيان معادن تهيه و در حال تدوين است ضمن آنكه تاكنون نزديك به ‪۲ميليون هكتار از عرصه‌هاي منابع طيعي كشور تحت بهره برداري از معادن است.

وي گفت: ساماندهي فعاليتهاي عمراني دولت در بخش‌هاي مختلف در عرصه‌هاي منابع طبيعي كشور به منظور به حداقل رساندن تخريب ناشي از عبور طرح‌هاي عمراني دولت نظير آب، برق، مخابرات، گاز، نفت و ... در عرصه‌هاي منابع طبيعي كشور نيز در دستور كار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور قرار دارد.

وي در پايان اظهار داشت: به منظور اعمال حاكميت دولت بر عرصه‌هاي منابع طبيعي كشور، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور با دستگاه‌هاي قضايي و انتظامي جهت مقابله و برخورد قاطع و قانوني با متصرفان و متجاوزان اراضي ملي در تعامل بوده و با هرگونه تخريب و تجاوز به منابع طبيعي با سرعت و قدرت برخورد مي‌شود كه با تشكيل يگان حفاظت، اين يگان عهده دار مسئوليت‌هاي يادشده است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal