شبكه بيوتكنولوژي كشاورزي كشورهاي عضو اكو اسفند ماه امسال آغاز به كار مي كند
1386/11/28

 

شبكه بيوتكنولوژي كشاورزي كشورهاي عضو اكو با محوريت جمهوري اسلامي ايران اول اسفند ماه سال جاري به صورت رسمي آغاز به كار ميكند.    

رئيس پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي با اعلام اين مطلب در گفت وگو با ايانا گفت: كشاورزي يكي از اركان اصلي توسعه در ده كشور عضو اكو (ECO) از جمله جمهوري اسلامي ايران، تركيه، پاكستان، افغانستان، آذربايجان، قزاقستان، تركمنستان، تاجيكستان، ازبكستان و قرقيزستان است.

دكتر مجتبي خيام نكويي افزود: در حال حاضر 6 درصد از جمعيت جهان با رشد جمعيت 9/1 درصدي در منطقه اكو زندگي ميكنند و اين رشد روزافزون جمعيت، نياز به غذاي بيشتر و روشهاي نوين توليد و فرآورش غذا همچون بيوتكنولوژي كشاورزي را در منطقه ايجاد ميكند.

وي در ادامه گفت: با توجه به پتانسيلهاي موجود در كشورهاي منطقه و نقشي كه بيوتكنولوژي مي تواند در افزايش كمي و كيفي توليدات كشاورزي و تامين امنيت غذايي منطقه داشته باشد، تشكيل شبكه بيوتكنولوژي كشاورزي كشورهاي عضو اكو توسط پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي پيشنهاد شد.

رئيس پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي در خصوص اهداف اصلي تاسيس اين شبكه گفت: فراهمسازي بستر لازم براي محققان كشورهاي عضو براي تبادل دانش و تجربيات فني و يافته هاي تحقيقاتي در زمينه بيوتكنولوژي، انجام پروژههاي تحقيقاتي مشترك براي رفع مشكلات منطقهاي و جذب و بكارگيري منابع مالي ملي و بينالمللي در قالب پروژه هاي مشترك منطقهاي و بين المللي، كمك به ايجاد زيرساختهاي لازم براي تحقيقات و توسعه بيوتكنولوژي كشاورزي و همكاري منطقه اي در گسترش آگاهي عمومي و سياستگزاري مشترك در زمينه از مهمترين اهداف اين شبكه است.

وي در ادامه گفت: اين پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران به تصويب كارشناسان ارشد كشاورزي و سپس وزراي كشاورزي كشورهاي عضو اكو رسيد و همه كشورهاي عضو بر اين نكته توافق داشتند كه بيوتكنولوژي كشاورزي مي تواند كمكي بر چالش هاي پيش روي كشاورزان منطقه ECO باشد.

دكتر خيام نكويي افزود: با توجه به پتانسيلهاي علمي و زيرساختهاي موجود در پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي، اين پژوهشكده به عنوان هماهنگ كننده اين شبكه توسط كشورهاي عضو برگزيده شد.

گفتني است دبيرخانه اكو نقش فعال در تاسيس و حمايت از اين شبكه داشته و در اين راستا اقدام به اختصاص پنجاه هزار دلار براي انجام مطالعات امكان سنجي كرده است و با اختصاص اين حمايت مالي به پروژه از طريق امضاي تفاهم نامهاي بين دبير كل اكو، معاون وزير و رئيس سازمان ترويج، آموزش و تحقيقات وزارت جهاد كشاورزي، در اول اسفند ماه 1386 اين شبكه به طور رسمي آغاز به كار ميكند./


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر40 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal