فعالیتهای دفتر
شورای محیط زیست وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد

به دستور وزیر جهاد کشاورزی برای اجرایی شدن سیاست‌های کلی محیط زیست و انجام وظایف مرتبط با این سیاست‌ها، شورای محیط زیست وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد. امروز در جلسه اول این شورا، مدیران مرتبط زیربخش های مختلف در کنار نمایندگان مجامع، تشکل ها، بهره برداران و شرکت های وابسته این وزارتخانه در کنار هم جمع شدند تا راهبردهای بخش را برای تحقق این سیاست ها  تدوین کنند.
 
ابلاغیه سیاست‌های کلی محیط زیست کشور، در 26 آبان سال جاری، طی نامه ای از سوی مقام معظم رهبری، خطاب به رؤسای قوا صادر شد. مدیریت جامع، هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی از قبیل هوا، آب، خاک و تنوع زیستی مبتنی بر توان و پایداری زیست‌بوم، ممانعت از انتشار انواع آلودگی‌های غیرمجاز، مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی نظیر بیابان‌زایی، پرداختن به محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک و مدیریت پسماندها و پساب‌ها از جمله این سیاست هاست که باید در بخش کشاورزی اجرایی شود. 

دکتر محمد شجاع الدینی، مدیر کل دفتر محیط زیست و سلامت غذای وزارت جهاد کشاورزی، در اولین جلسه شورای محیط زیست کشاورزی از تصویب آیین نامه فعالیت شورای محیط زیست کشاورزی و آغاز فرآیند تعیین راهبردهای اجرایی برای سیاست های کلی محیط زیست در این شورا خبر داد. وی افزود بخش کشاورزی و منابع طبیعی مجموعه فعالیت‌های وسیعی را در بر می‌گیرد که گستره اثر آنها به اندازه تمامی پهنه سرزمین است و آثار این فعالیت‌ها بر محیط زیست و زندگی ایرانیان در ابعاد مختلف مشهود است و باید پذیرفت که پایداری محیط زیست به کشاورزی پایدار وابسته است. 
 
رییس شورای محیط زیست کشاورزی افزود بخش کشاورزی نقش حیاتی در تامین غذای مورد نیاز کشور دارد و تحقق امنیت غذایی به این بخش سپرده شده است، از سوی دیگر، پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم به ویژه در اثر افزایش گازهای گلخانه ای، بیابان زایی، سیل، خشکسالی، پدیده گرد و غبار و ... تداوم تولیدات بخش و اوضاع اقتصادی و اجتماعی بهره برداران بخش را با چالش¬های جدی مواجه کرده است.
 عضو کمیته ملی توسعه پایدار کشور، وزارت جهاد کشاورزی را مصمم در تغییر و اصلاح رویکردها و توجه به مقوله حفظ محیط زیست و توسعه پایدار در سطوح سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اجرای طرح ها و پروژه های بخش دانست و عنوان کرد با تصویب سیاست‌های کلی محیط زیست کشور در مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابلاغ آنها توسط مقام معظم رهبری که بدنبال تصویب اهداف توسعه پایدار (SDGs) در سازمان ملل متحد انجام شده است، این وزارتخانه وارد مرحله جدیدی از جهت‌گیری‌ها شده است.
شجاع الدینی شورای محیط زیست کشاورزی را مرکزی برای تضارب آرا و اندیشه‌ها، پیش‌بینی تحولات و شرایط آینده، ایجاد رویکرد یکپارچه و اتخاذ روش¬های عملی برای رسیدن به این اهداف توسعه کشاورزی پایدار و محلی برای اتخاذ سازوکارهای عملیاتی حفظ محیط زیست در روند جاری بهره‌برداری و تولید در بخش کشاورزی دانست. وی ابراز امیدواری کرد با همت و تلاش اعضای محترم این شورا، به اهداف آرمانی خود در بخش نایل شویم.

نخستین جلسه شورای محیط زیست و توسعه پایدار وزارت جهاد کشاورزی 


 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.